BALKAN | İnternet kullanıcıları en çok YouTube’da vakit geçiriyor

İlk web sitesinin açılmasından 31 yıl sonra, bugün İnternet kullanıcıları en çok Google’ı ziyaret ediyor ve zamanlarının çoğunu YouTube’da geçiriyor.

Bir AA muhabirinin topladığı bilgiye göre, 20 Aralık 1990’da İngiliz bilim adamı Tim Berners-Lee, World Wide Web projesinin (www) reklam metinlerini içeren ilk web sitesini yayınladı. Yalnızca İsviçre’deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nden (CERN) erişilebilen bu web sitesi, Berners-Lee’nin 6 Ağustos 1991’de bu web sitesini halka açmasıyla bugün kullanılan web sitelerinin ilk örneğiydi.

İlk internet sitesinin açılışından bu yana geçen 31 yılda birçok internet sitesi faaliyete geçti. Bu sitelerin en ünlüleri yıldan yıla değişse de arama motorları ve sosyal paylaşım siteleri kullanıcıların büyük ilgisini çekmiştir.

Ziyaret başına YouTube’da 21 dakika 47 saniye ve Facebook’ta 10 dakika

2001 yılında en popüler web siteleri listesinde MSN, Yahoo ve eBay öne çıkarken, 2007 yılında sıralama Yahoo, Google ve Ebay olarak değişti. MSN, Myspace, AOL gibi siteler dönemin popüler siteleri arasında yer alırken bu platformlar da dahil olmak üzere birçok site zamanla gözden düştü. 2012 yılının en popüler web siteleri arasında Google, Facebook ve YouTube ilk sırada yer aldı.

Bugün neredeyse 2 milyar web sitesi var. Amerikalı arama pazarlama şirketi Semrush’un Haziran 2022 verilerine göre Google, 47,8 milyar ziyaretçi ile en çok ziyaret edilen web sitesi konumunda. Google; Bunu YouTube (46,8 milyar), Facebook (10,6 milyar), Wikipedia (5,8 milyar) ve Twitter (4,8 milyar) takip ediyor.

Benzerweb’e göre YouTube, en uzun ziyaret edilen bir numaralı sitedir. İnternet kullanıcıları, her ziyaretlerinde YouTube’da ortalama 21 dakika 47 saniye harcıyor. Google’da 11 dakika 4 saniye, Twitter’da 10 dakika 40 saniye, Facebook’ta 10 dakika ve Instagram’da 7 dakika 49 saniye harcanıyor.

İnternet kullanıcılarının yüzde 93’ü sosyal medya kullanıcıları.

Kullanıcıların sosyal ağlara olan ilgisi, popüler web sitelerinin bir listesini oluşturmak için önemlidir.

Statista’ya göre Nisan 2022 itibarıyla dünyada 5 milyar aktif internet kullanıcısı var. Bu rakam dünya nüfusunun yüzde 63’ü. 5 milyar internet kullanıcısının yüzde 93’ü sosyal medya kullanıyor.

Nüfusa oranla sosyal ağların en aktif kullanıcılarına sahip ülkeler arasında Birleşik Arap Emirlikleri, Malezya ve Güney Kore öne çıkıyor. Sosyal medya kullanıcıları Türkiye’nin toplam nüfusunun yüzde 80,8’ini oluşturuyor.

Random Post