BALKAN | İran’da başörtüsü takma zorunluluğunu denetleyen ahlak zabıtası kaldırıldı.

İran’da İyiliği Teşvik ve Kötülüğü Önleme Merkezi sözcüsü Ali Khanmuhammedi, kolluk kuvvetlerinde “polis yardımcısı” olarak bilinen İrşad devriyelerinin hizmetine son verildiğini duyurdu.

İranlı devrimci lider Ayetullah Humeyni’nin ailesine ait olan Kameran internet sitesine verdiği özel bir röportajda Khanmuhammedi, İran başsavcısı Muhammed Cafer Montazeri’nin ahlak polisi ifadeleriyle ilgili bir soruyu yanıtladı.

Başörtüsü konusuyla ilgili yeni planlamalar yapıldığını bildiren Khanmuhammedi, “Ülkede başörtüsü tartışması bir kamuoyu talebi ve bu konuda kararlar alınıyor. Savcılık ve yargının talimatıyla kolluk güçleri tarafından yürütülen moral ve sosyal güvenlik devriyelerinin görevleri sona erdi. söz konusu.

İranlı yetkili, başörtüsü uygulamasının “teknoloji kullanılarak daha modern yöntemlerle devam edebileceğini” ve konuyla ilgili kararın çeşitli merciler tarafından verileceğini sözlerine ekledi.

İran’da başörtüsü zorunluluğunun kaldırılması veya uzatılması talepleri yeniden gündemde

İran’da başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle gözaltına alınan Mahsa Emini’nin polis gözetiminde yaşamını yitirmesinin ardından başlayan protestolar, 2015 yılından bu yana ülkede uygulanan zorunlu başörtüsü yasasının yürürlükten kaldırılması veya uzatılması taleplerini gündeme getirdi. 1979.

Cumhurbaşkanlığı Halkla İletişim Merkezi Başkanı Ahmed Salihi, 30 Kasım’da resmi haber ajansı IRNA’da yaptığı açıklamada, “Toplumda yetkililere teslim edilmiş başörtüsü takma özgürlüğü talepleri var” dedi. kelimeler kullandı.

İran Başsavcısı Mohammad Kafer Montazeri, 2 Aralık’ta yaptığı açıklamada, Parlamento ve Cumhurbaşkanı’na bağlı Devrim Yüksek Konseyi’nin “başörtüsü” konusunda çalıştığını ve sonuçların yakında açıklanacağını söyledi.

Dün İrşad Devriyelerine ara verilip verilmediği sorusuna Muntazeri, “Polis yardımcılarının yargıyla bir ilgisi yok. Yardımcı polisler geçmişte nerelerde kurulmuşsa kapatılmış durumda.” dedi.

Söz konusu açıklama, medyada “yardımcı polislik” uygulamasının kaldırıldığı yönünde yorumlara yol açtı. İran devlet televizyonu ise başsavcının ifadesinin “tahrif edildiğini” ve uygulamanın sona erdiği haberlerinin doğru olmadığını söyledi.

AAA

İlginizi Çekebilir