BALKAN | İslam İşbirliği Teşkilatı, İsrail’in Mescid-i Aksa’yı bombalaması ile ilgili acil toplantı yapacak

İslam İşbirliği Teşkilatı (İKÖ), İsrail güçlerinin Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırılarını görüşmek üzere 8 Nisan’da acil toplanacak.

İİT tarafından yapılan yazılı açıklamada, İsrail güçlerinin Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırı ve baskınlarına karşı Filistinlilerin ve Ürdünlülerin çağrısı üzerine örgütün Cumartesi günü daimi üyeler düzeyinde toplanacağı belirtildi.

Toplantıda İsrail güçlerinin Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskınlar ve namaz kılanlara yönelik saldırıların ele alınacağı belirtilirken, İİT Genel Sekreteri Hüseyin İbrahim Taha’nın da toplantıda bir konuşma yapacağı belirtildi. Taha’nın İsrail bombardımanı sonucu Filistin topraklarında Mescid-i Aksa ve diğer tehlikeli olayları değerlendireceği kaydedildi.

Ne oldu?

İsrail güçlerinin Mescid-i Aksa’da ibadet edenlere yönelik zorla müdahalesi, işgal altındaki Doğu Kudüs ve bölgede gerilimi bir kez daha tırmandırdı.

Bağnaz yerleşimcilerin Yahudilerin kutsal “Pesah Bayramı” ve oradaki kurbanlar nedeniyle Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemesi üzerine Filistinliler, teravih namazının ardından Aks’taki Kıble Camii’ne sığındı.

İsrail polisinin Sahure’de Aksu’ya düzenlediği baskında göz yaşartıcı gaz, plastik kaplı mermi ve coplarla Kıble Camii’ne müdahale ederek kutsal tapınağı savaş alanına çevirdi.

Kıble Camii’ne sığınan 400’den fazla Filistinli gözaltına alındı.

İlginizi Çekebilir