BALKAN | İslam ülkelerinden İsveç’in Kuran’ın yakılmasına izin vermesine tepki

İslam ülkeleri ve uluslararası İslami kuruluşlar, Kuran’a yönelik saldırılara izin verdiği için İsveç’e tepki gösteriyor.

İsveç’in başkenti Stockholm’de 28 Haziran’da Kuran-ı Kerim yakan Irak asıllı Salvan Momika’nın 20 Temmuz’da İsveç’teki Irak büyükelçiliği önünde polis koruması altında Kuran-ı Kerim yakması İslam aleminden İsveç’e tepkinin artmasına neden oldu.

İsveç’te Kuran’a saygısızlığa sert tepki gösteren ilk ülkelerden biri Türkiye oldu.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Irak’ın Stokholm Büyükelçiliği önünde kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’e yönelik hain saldırıyı en şiddetli şekilde kınıyoruz.” ifadeler kullanılmıştır.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan saldırının ardından Irak, Suudi Arabistan ve Mısır’daki mevkidaşlarının yanı sıra Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dibeibe ile telefon görüşmesi yaptı.

Görüşmelerde, İsveç’in başkenti Stockholm’deki Irak büyükelçiliği önünde Kuran’a yönelik saldırı kapsamında Avrupa’da İslam karşıtı ve İslam’a yönelik nefret suçlarının artmasıyla bağlantılı olarak İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) seferber edilmesi ve alınacak ortak tedbirler ele alındı.

Bu kapsamda Bakan Fidan, Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, Suudi Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan ve Mısır Dışişleri Bakanı Samih Shukri ile telefon görüşmeleri gerçekleştirdi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, İsveç’te daha önce Kuran yakan Rasmus Paludan, Salvan Momika ve diğer 8 zanlı hakkında da tutuklama kararı çıkarıldığını duyurdu.

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), Kuran’a yönelik saldırıların durdurulmasının ancak uluslararası toplumun tüm üyelerinin tavır almasıyla mümkün olabileceğini vurguladı.

Irak

Şii dini ve siyasi lider Mukteda el-Sadr ile bağlantılı Sadr hareketinin üyeleri, Irak’ın başkenti Bağdat’taki İsveç büyükelçiliğini bastı ve büyükelçiliğin bazı kısımlarını ateşe verdi.

Irak hükümeti yaptığı açıklamada, Kuran’a yönelik eylemlerin devam etmesi halinde İsveç ile ilişkileri kesme yoluna gideceğini söyledi.

Bağdat yönetimi, İsveç Büyükelçisi Jessica Svardstrom’dan ülkeyi terk etmesini istedi ve İsveç’teki Irak büyükelçiliği maslahatgüzarlarını geri çağırdı.

Irak İletişim ve Enformasyon Dairesi de Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırılar nedeniyle Ericsson’un lisansını iptal etme kararı aldı.

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (KBY), İsveç’te Kuran’a yönelik saldırıların ardından Stockholm’deki temsilciliğinin faaliyetlerini durdurduğunu duyurdu.

PKK Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “İsveç’in başkenti Stockholm’de Kuran-ı Kerim’e yapılan saygısızlığın ikinci tezahürünü şiddetle kınıyoruz.” ifadeler yer almıştır.

Pakistan

Pakistan, Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırıyı en sert şekilde kınadı.

Pakistan dışişleri bakanlığı yaptığı açıklamada, “Kur’an-ı Kerim’e yönelik İslamofobik saygısızlığın İsveç’te şiddetle kınandığını” belirtirken, dünya çapında 2 milyardan fazla Müslümanın duygularını inciten bu tür İslamofobik olayların rahatsız edici bir şekilde tekrarlanması hukuken ve ahlaki açıdan tiksindiricidir.

İslam İşbirliği Teşkilatı

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) yaptığı açıklamada, provokatif eylemi kınadı ve İsveç makamlarının bu “aşağılık eylemin” ciddi sonuçlarına rağmen bu tür eylemlere izin vermeye devam etmesinden derin hayal kırıklığını dile getirdi.

Suudi Arabistan

Suudi Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, kutsal kitaba yönelik saldırıyı “sorumsuzca” olarak nitelendiren İsveç makamları, dünya çapında milyonlarca Müslüman’ın duygularına dokunan provokatif eylemlerin tekrarlanmasına izin verdiği için kınandı.

Açıklamada, “Tüm dini değerleri ve uluslararası hukuku ihlal eden utanç verici eylemlerin durdurulması için gerekli tedbirler alınmalıdır.” ifadesi kullanıldı.

Ayrıca bakanlık, Riyad’daki İsveç Maslahatgüzarlığı’na gönderdiği protesto notasında, İsveç makamlarından “tüm dini öğretileri, uluslararası hukuk ve normları ihlal eden bu utanç verici eylemlerin durdurulması için gerekli önlemlerin alınmasını” istedi.

Tren

Katar, Stockholm’de Kur’an-ı Kerim’e saldırı iznine yanıt olarak İsveç’e protesto notası gönderdi.

Katar Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, İsveç’in Doha Büyükelçisi Gautam Bhattacharya, Kuran-ı Kerim ve İslami kutsal mekanlara yönelik devam eden saldırıların ardından bir protesto notası ile Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Protesto notasında “İsveç makamlarından bu utanç verici uygulamaya son verilmesi için gerekli adımların atılması” istendiği belirtildi.

Birleşik Arap Emirlikleri

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), İsveç hükümetinin başkent Stockholm’de Kuran’a yönelik saldırı iznini protesto etmek için İsveç Maslahatgüzarı Abu Dabi’yi Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı.

Mısır

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Kur’an’a yönelik saldırının, ifade özgürlüğünü aşan ve dünya çapında milyonlarca Müslüman’ın duygularını uyandıran apaçık bir meydan okuma olduğu” kaydedildi.

Mısır’daki El-Ezher Enstitüsü de Stockholm’de Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırılara yanıt olarak Müslümanları İsveç mallarını boykot etmeye çağırdı.

Kurumdan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu terörist suçluların Kur’an-ı Kerim’i yakmasına izin vermek, İslam’ın yanı sıra diğer dinlere ve insanlara karşı suç işlemek demektir.

Kuran’a yönelik saldırılar, bu toplulukların alınlarında gerçek özgürlükten ve dinlere saygıdan uzak olduklarını gösteren bir lekedir. Ezher, dünyanın tüm özgür insanlarını Kur’an-ı Kerim’i desteklemek için İsveç mallarını boykot etmeye devam etmeye çağırıyor.”

Azerbaycan

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, İsveç’te Kur’an-ı Kerim’in yakılmasını kınadı.

Bakanlığın sosyal medya hesabı, İsveç makamlarını faillere karşı harekete geçmeye ve bu tür nefret suçlarını önlemeye çağırdı.

İran

İran Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, İsveç’in Tahran büyükelçisinin bakanlığa çağrıldığını bildirdi.

İsveç Büyükelçisine, İran’ın Kuran’a ve İslami kutsal kitaplara karşı tekrarlanan eylemleri şiddetle kınadığı ve Müslüman provokasyonunun sonuçlarından tamamen İsveç hükümetini sorumlu tuttuğu bilgisi verildi.

Dün birçok ilde cuma namazı sonrası düzenlenen gösterilerde binlerce Müslüman kutsal kitaba yönelik saldırıları protesto etti.

Ürdün

Ürdün Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Kuran’a yönelik saldırıların kınandığı belirtildi.

Açıklamada, Amman’daki İsveç Maslahatgüzarı’nın da bakanlığa çağrıldığı ve Stockholm’de Kuran’a saldırılmasına izin verdiği için İsveç hükümetine iletilmek üzere İsveçli bir diplomata güçlü bir protesto mektubu gönderildiği belirtildi.

Umman

Umman Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada İsveç makamları, aşırılık yanlılarının “Kur’an’ı yakmak ve ona saygısızlık etmek” nedeniyle tekrarlanan izni ve korumayı kınadı.

Lübnan

Lübnan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, İsveç’e “İslamofobi, nefret ve dinlere saygısızlığı körükleyecek her türlü adıma son verilmesi için gerekli tedbirlerin alınması” çağrısında bulunuldu.

Hizbullah Genel Sekreteri Hassan Nasrallah, Kuran’a yönelik art arda saldırılar nedeniyle Lübnan’ın Stockholm’deki büyükelçisinin geri çağrılmasını ve İsveç’in Beyrut’taki büyükelçisinin ülkesine gönderilmesini talep etti.

Dün Lübnan’ın birçok şehrinde İsveç karşıtı protestolar düzenlenmiş ve İsveç’in Beyrut Büyükelçisi Anne Dismorr’un planlı bir tatil için ülkeyi terk ettiği duyurulmuştu.

Libya

Libya Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırıyı kınadı ve İsveç hükümeti bu tür saldırılara izin vermeyi reddetti.

Yemen

Yemen Dışişleri Bakanlığı, İsveç’te Kur’an-ı Kerim’e yönelik tekrarlanan saldırıları şiddetle kınadı.

İran destekli Husilerin kontrolündeki Sana ve Hudeyde kentlerinde de kutsal kitaba yönelik saldırılara karşı protestolar düzenlendi.

Kuveyt

Kuveyt Dışişleri Bakanlığı kutsal kitaba yönelik saldırıyı şiddetle kınayan açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Kuveyt, Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleri ve kardeş Arap ve İslam ülkeleri ile bu tür kabul edilemez eylemlerin tekrarını önlemek için somut ve pratik adımlar atmak üzere İslam İşbirliği Teşkilatı’nı acil bir toplantıya çağırmak için istişare ve koordinasyon sağlıyor.”

Bahreyn

Bahreyn Dışişleri Bakanlığı da saldırıyı kınadı ve hoşgörüsüzlük ve aşırılık yayan eylemlere karşı yasal işlem yapılması çağrısında bulundu.

Arap Ligi

Arap Ligi Genel Sekreteri Ahmed Ebu Ghait, saldırıyı kınadı ve İsveç’in bu tür provokatif eylemlere izin vermesinin düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamına girmediğini, bu kavramların birbirine karıştırılmasının aşırılıkçılığı ve şiddeti körüklediğini söyledi.

Filistin

Filistin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Kuran’a yönelik saldırının bir nefret ve ırkçılık ifadesi olduğu vurgulanarak, “Bu menfur eylem ifade özgürlüğü ile tamamen çelişmektedir.” değerlendirme yapılmıştır.

Hamas Politbüro üyesi İzzet el-Rişk, kutsal kitaba yönelik saldırıyı kınadı ve bu tür “menfur saldırıların” ifade özgürlüğünü ihlal ettiğini vurguladı.

AAA

İlginizi Çekebilir