BALKAN | İsrail ayrıca Ramazan ayının son Cuma günü Filistinlilerin Batı Şeria’dan Kudüs’e geçişini de kısıtladı.

İsrail güçleri, Ramazan ayının son Cuma namazını işgal altındaki Batı Şeria’dan Kudüs’e Mescid-i Aksa’da kılmak isteyen Filistinlileri engelledi.

Görgü tanıkları, İsrail güçlerinin Batı Şeria’dan Kudüs’e geçişte kurulan kontrol noktalarına takviye kuvvetler gönderdiğini ve bazı Filistinlilerin belgelerini kontrol ettikten sonra geçişine izin vermediğini bildirdi.

Batı Şeria’dan Kudüs’e geçmek isteyen Filistinliler, Kudüs’ün kuzeyindeki Kallendia kontrol noktasında ve şehrin güneyindeki “300” adlı kontrol noktasında uzun kuyruklar oluşturdu.

Yaş sınırını uygulamasına rağmen, İsrail güçleri bazı erkeklerin “güvenlik” nedenleriyle girmesine izin vermedi. Birçok kişi çeşitli nedenlerle kontrol noktalarından dönmek zorunda kaldı.

AA’ya konuşan Filistinli Eyad Uweinat (59), Kalendiya kontrol noktasında İsrail güçleri tarafından engellendiğini söyledi.

Uweinat, “İsrail güçleri, dördüncü Cuma günü Mescid-i Aksa’da namaz kılmak için Kudüs’e girmemi engelledi. Ama her seferinde denerim.” söz konusu.

Öte yandan bazı Filistinliler, Batı Şeria ile Kudüs arasındaki ayırma duvarını (Utanç Duvarı) tırmanarak Mescid-i Aksa’ya ulaşmaya çalışsa da birçoğu İsrail devriyeleri nedeniyle başarısız oldu.

İsrail’den Mescid-i Aksa için yaş sınırı

İsrail, 20 Mart’ta aldığı bir kararla, Ramazan ayında Mescid-i Aksa’da Cuma namazına katılmak isteyen Filistinlilere yaş sınırı koydu.

İşgal altındaki Batı Şeria’da yaşayan Filistinli kadınlar, 12 yaş altı çocuklar ve 56 yaş üstü Filistinli erkeklerin Cuma günleri Mescid-i Aksa’da namaz kılmak için izinsiz olarak işgal altındaki Doğu Kudüs’e girebilecekleri açıklandı.

Yaşları 45 ile 55 arasında değişen Filistinli erkekler, Mescid-i Aksa’yı ziyaret etmek için özel izin almak zorundaydı.

İşgal altındaki Batı Şeria’da yaşayan Filistinlilerin, İsrail tarafından inşa edilen bir güvenlik duvarının dışında, işgal altındaki Doğu Kudüs’teki Mescid-i Aksa gibi kutsal yerleri ziyaret etmek ve İsrail’deki akrabalarını ziyaret etmek için özel izin almaları gerekiyor.

Filistinlilerin işgal altındaki Batı Şeria’yı terk etmek için güvenlik duvarı boyunca uzanan 23 kontrol noktasından birini kullanmaları gerekiyor.

İlginizi Çekebilir