BALKAN | İsrail polisi Mescid-i Aksa’yı yeniden bastı

İsrail polisi Mescid-i Aksa’ya girdi, Kıble Camii’nde teravih namazı kılan Müslümanlara plastik mermi ve ses bombalarıyla müdahale etti ve halkı zorla dışarı çıkardı.

İsrail polisi teravih namazından sonra Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi ve kıble Camii’ne plastik mermi ve sopalarla müdahale etti.

Teravih namazının bitmesine yakın İsrail polisi Mescid-i Aksa’nın avlusuna girerek Kıble Camii çevresinde konuşlanmaya başladı.

Namazın bitmesinin ardından İsrail polisi ile kıble camisini içeriden çıkarmaya çalışan kişiler arasında arbede çıktı. İsrail polisi, kıble camisine sığınan Müslümanlara plastik mermi ve sonik bombalarla müdahale etti.

Ayrıca İsrail polisi, Aksa avlusuna düzenlenen baskını protesto eden göstericilere coplarla müdahale etti.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde İsrail polisinin lastik kaplı mermilerle Kıble Camii’ne girdiği görülüyor. Kameralar, İsrail polisinin cami dışına çıkardıkları grupları coplarla ve ses bombalarıyla dövdüğünü gösteriyordu.

Filistin Kızılayı yaptığı açıklamada, İsrail polisinin Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskına müdahale ettiğini, 2’si hastaneye kaldırılan 6 yaralıya müdahale ettiğini yazdı.

Ne oldu?

İsrail güçlerinin gece saatlerinde Mescid-i Aksa’da ibadet edenlere yönelik şiddetli müdahalesi, işgal altındaki Doğu Kudüs ve bölgede gerilimi tırmandırdı.

Bir grup Filistinli, fanatik Yahudi yerleşimciler tarafından Yahudilerin kutsal “Pesah” ve oradaki kurbanlar nedeniyle Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemeleri üzerine teravih namazının ardından Aks’taki Kıble Camii’ne sığındı.

İsrail güçlerinin Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskın sırasında Kıble Camii’nde Filistinlilere şiddetle müdahale edip dövdüğünü gösteren görüntüler tepkilere yol açtı.

Baskında Kıble Camii’ne sığınan 400’den fazla Filistinli gözaltına alındı.

Gece saatlerinde işgal altındaki Doğu Kudüs’te isyanlar çıktı ve İsrail polisi göz yaşartıcı gaz, lastik kaplı mermiler ve güç kullanarak Filistin içişlerine müdahale etti.

İsrail polisinin Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskın ve Filistinlilere orantısız güç kullanması uluslararası tepkiye yol açtı.

İlginizi Çekebilir