BALKAN | İşten çıkarmalar Avrupa’da tüm sektörlere yayıldı

Avrupa’da, alışılmadık derecede yüksek enflasyon, yükselen faiz oranları ve ekonomik görünüme ilişkin belirsizlik giderek daha fazla şirketi personel sayısını azaltmaya zorladığından işten çıkarmalar hızlandı.

Avrupa’da olağandışı yüksek enflasyon, yükselen faiz oranları ve ekonomik görünüme ilişkin belirsizlik her geçen gün daha fazla şirketi iş gücünü işten çıkarmaya zorlarken, kıtada telekomünikasyon şirketlerinin açıkladığı son kararlarla işten çıkarmalar hız kazandı.

Covid-19 salgını sürecinde tedarik zincirlerinde yaşanan aksamalar ve salgın sonrası artan talep nedeniyle mal ve hizmet fiyatları yükseldi. Rusya-Ukrayna savaşının etkisiyle inatçı bir hal alan enflasyonla mücadele amacıyla yükseltilen faiz oranları, Avrupa’da son yılların en yüksek seviyesine ulaştı.

Yüksek enflasyon ve yüksek faiz oranları ile kötüleşen makroekonomik görünümün neden olduğu belirsizlik, giderek daha fazla şirketi işten çıkarmaları hızlandırmaya ve maliyetleri azaltmak için işe alımları askıya almaya zorluyor.

Bu yılın başından itibaren teknoloji, imalat ve otomotiv sektörleri başta olmak üzere hemen hemen tüm sektörlere yayılan işten çıkarmalar, İngiliz telekomünikasyon şirketleri BT ve Vodafone’un açıkladığı işten çıkarma kararlarının ardından hız kazandı.

Telekom şirketleri maliyetleri düşürmek için işleri kesiyor

İngiliz telekomünikasyon şirketi Vodafone, geçen hafta maliyetleri azaltmak ve büyümeyi desteklemek için önümüzdeki üç yıl içinde 11.000 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu. Vodafone’un dünya çapında yaklaşık 104.000 çalışanı bulunmaktadır.

Şirketin en büyük ve en az performans gösteren pazarları olan Almanya, İngiltere ve İtalya’nın işten çıkarma kararından en çok etkilenecek ülkeler olacağı tahmin ediliyor. Mart ayında Vodafone, İtalya’da 1.000 ve Almanya’da yaklaşık 1.300 kişiyi işten çıkarmayı planladığını duyurdu.

Vodafone’un kararını yine İngiliz telekomünikasyon şirketi BT izledi.

BT, dijitalleşmenin artması ve maliyetlerin düşmesi nedeniyle operasyonlarında daha küçük bir iş gücüne ihtiyaç duyması nedeniyle 2030 yılına kadar 40.000 ila 55.000 çalışanıyla yollarını ayıracağını açıkladı.

İngiliz telekomünikasyon devinin toplam istihdamı, şu anki 130.000 seviyesinden 2030 yılına kadar 75.000’den 90.000’e düşecek. Bu düşüş, şirketin işgücünün yüzde 40’tan fazlasını azalttığı anlamına geliyor.

Telekom Italia ise gönüllü erken emeklilik programıyla İtalya’da 2 bin kişiyi işten çıkarmayı planlıyor.

İsveçli telekomünikasyon ekipmanı üreticisi Ericsson, maliyet düşürme planının bir parçası olarak dünya çapında 8.500 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.

İsviçreli bilgisayar aksesuarları üreticisi Logitech, Mart ayında 300 kişiyi işten çıkarmaya karar verdi.

Finlandiyalı telekomünikasyon ekipmanı üreticisi Nokia, 3 Mayıs’ta 208 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.

İrlanda-Amerikan bilgi teknolojisi şirketi Accenture, Mart ayı sonunda küresel ekonomiyle ilgili endişeler nedeniyle 19.000 kişiyi işten çıkarma kararı aldı.

Alman yazılım şirketi SAP, Ocak ayı sonunda maliyetleri azaltmak ve bulut işine odaklanmak için küresel işgücünün yüzde 2,5’i olan 3.000 kişiyi işten çıkarmayı planladığını duyurdu.

Otomotiv sektörünün çeşitli alanlarında işten çıkarmalar yaşanıyor.

Vauxhall, Peugeot, Citroen, Fiat, DS, Jeep, Alfa Romeo, Maserati, Abarth ve Fiat Professional markalarını bünyesinde barındıran otomobil üreticisi Stellantis, Şubat ayında sendikalarla İtalya’daki tesislerinde gönüllü işten çıkarma yoluyla 2.000 işçiyi işten çıkarmak için anlaştı.

İsveçli Volvo grubu Mart ayında Avrupa’daki otobüs üretimini yeniden yapılandırarak 1.600 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.

Öte yandan Volvo Cars, bu ayın başlarında İsveç’te 1.300 kişiyi daha işten çıkarma kararını açıkladı. Bu rakam, şirketin menşe ülkesindeki işgücünün yüzde 6’sını temsil ediyor.

İtalyan otomobil parçası üreticisi Marelli, Mart ayı sonunda 400 kişiyi işten çıkarmak için sendikalarla anlaşmaya vardığını duyurdu.

İngiliz elektrikli otomobil üreticisi Arrival, maliyetlerini kısmak için personelinin yarısı olan 800 kişiyi işten çıkarmaya karar verdi.

Alman otomotiv ve endüstriyel tedarikçi Schaeffler, yeniden yapılanma sürecinde 2026 yılına kadar 1.300 kişiyi daha işten çıkaracağını duyurdu.

Perakende ve tüketim malları şirketleri de dalgaya yakalandı.

İngiliz gıda dağıtım şirketi Deliveroo, iş gücünün %9’u olan 350 kişiyi işten çıkaracağını söyledi.

İngiliz süpermarket grubu Sainsbury’s, Şubat ayı sonunda açıklanan yaklaşık 2.000 kişiyi etkileyecek yeniden yapılandırma planının hemen ardından 300 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.

İngiltere merkezli çevrimiçi yemek dağıtım şirketi Just Eat, Mart ayı sonunda 1.700 kurye ve 170 ofis çalışanı dahil 1.870 çalışanıyla yollarını ayırma kararı aldı.

Alman çevrimiçi moda perakendecisi Zalando, Şubat ayında “zor ekonomik koşullar” nedeniyle şirketteki yüzlerce çalışanını işten çıkaracağını söyledi.

Alman gözlük perakendecisi Fielmann, Mart ayında 2025 yılına kadar yüzlerce kişiyi işten çıkarmayı planladığını söyledi.

İngiliz siber güvenlik şirketi Sophos, Ocak ayında dünya çapında 450 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.

Alman tüketim malları şirketi Henkel de artan fiyatlar ve düşük talep nedeniyle 2.000 kişiyi işten çıkardı.

İngiliz perakende zinciri Wilko’nun 400 kişiyi işten çıkarmayı planladığı bildiriliyor.

Finlandiyalı asansör üreticisi Kone de Ocak ayında kendi ülkesinde 150’si olmak üzere 1.000 işçiyi işten çıkaracağını duyurdu.

Hollanda’daki Philips, Ocak ayı sonunda solunum cihazlarını büyük ölçüde geri çağırmasının ardından düşen satışları dengelemek için 6.000 kişiyi işten çıkarmayı planladığını duyurdu.

Sözleşme, kimya ve finans sektörlerinden art arda işten çıkarmalar

Çin’e satılmakta olan British Steel, Şubat ayı sonunda İngiltere’nin kuzeyindeki kok fırınlarını kapatmayı planladığını açıkladıktan sonra 260 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.

Artan maliyetler nedeniyle kârının daha da azalacağı uyarısında bulunan Alman kimya şirketi BASF, 2 bin 600 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.

Alman özel kimyasallar üreticisi Evonik, Nisan ayında 200 kişiyi işten çıkarmayı planladığını duyurdu.

Almanya’nın en büyük bankası Deutsche Bank da 27 Nisan’da önümüzdeki birkaç yıl içinde maliyetleri 500 milyon avro azaltmak için 800 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.

Rüzgar türbini üreticisi Siemens Gamesa, geçen yıl karlılığa dönme planının bir parçası olarak 2025 yılına kadar 2.900 kişiyi işten çıkarmayı planladığını söyledi. Bu işten çıkarmaların 1.900’ünün Avrupa’da gerçekleşmesi planlanıyor.

İspanyol ilaç şirketi Grifols, yılda yaklaşık 400 milyon avro tasarruf etmeyi amaçlayan bir strateji incelemesinin parçası olarak 2 bin 300 çalışanını işten çıkarmaya karar verdi.

İngiliz müteahhitlik firması Taylor Wimpey, Ocak ayında maliyetleri kontrol altına almak için işten çıkarmaları düşündüğünü söyledi, ancak bir rakam belirtmedi.

İsveçli mühendislik grubu Alfa Laval, geçen yıl artan maliyetlerin denizcilik işini vurmasının ardından yaklaşık 500 çalışanını işten çıkaracak bir yeniden yapılandırma programını duyurdu.

İsveçli bahçe ekipmanı ve aletleri üreticisi Husqvarna, yeniden yapılandığını ve 1.000 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.

Ayrıca İngiliz ev inşaatçısı Vistry Group’un 200 çalışanını işten çıkardığı da bildiriliyor.

AAA

İlginizi Çekebilir