BALKAN | İsveç yasaları Müslümanları ve Yahudileri korumaz

İsveç hükümeti Kuran’ın yakılmasını “ifade özgürlüğü” olarak görse de, Yahudileri ve Müslümanları rahatsız eden dini nefret suçlarını engelleyemiyor.

Ülkenin Adalet Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren Ulusal Suç Önleme Konseyi’nin (Bra) yayınladığı bir rapora göre, 2021’de dini gruplara yönelik tüm nefret suçlarının yüzde 51’i Müslüman karşıtı, yüzde 27’si Yahudi aleyhtarı, yüzde 11’i yüzde hristiyanlık karşıtı, yüzde 11 diğer gruplara kayıt oldum.

Yahudi aleyhtarı nefret suçları çoğunlukla sosyal medyada ve kamuya açık kaynaklarda işlenirken, Müslüman karşıtı şiddetin taciz ve kışkırtma içermesi daha olasıdır.

Müslümanlara ve Yahudilere yönelik nefret suçlarında kadınlar erkeklerden daha fazla hedef haline geldi.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yayınladığı 2021 Din Özgürlüğü Raporu’nda bu veriler bildirilirken birçok nefret suçunun çeşitli nedenlerle polise bildirilmediği belirtildi.

İsveç’te “Yahudi düşmanlığı normalleşiyor”

Temel Haklar Ajansı (FRA) tarafından 12 Avrupa Birliği (AB) üye ülkesinde 16.000’den fazla kişiyle yapılan bir ankete göre, İsveç’te anti-Semitizm “rahatsız edici bir şekilde normalleşiyor”.

Anketi yanıtlayan İsveçlilerin yüzde 40’ı anketten önceki beş yıl içinde Yahudi karşıtı tacize maruz kaldıklarını söylerken, yanıt verenlerin yaklaşık üçte biri önceki 12 ay içinde Yahudi karşıtı tacize uğradığını söyledi.

Ayrıca, yanıt verenlerin yüzde 39’u 12 ay içinde sözlü taciz veya Yahudi karşıtı taciz kurbanı olabileceğinden endişe duyduklarını ve yüzde 27’si aynı dönemde fiziksel saldırıdan korktuğunu söyledi.

İsveç Demokrat Partisi ile yükselen dalga

Aşırı sağcı İsveç Demokrat Partisi’nin 2017’de yüzde 17, 2022’de ise yüzde 20 oy alması ülkedeki antisemitizm seviyesini yükseltti.

15.000 Yahudi’nin yaşadığı bir ülkede, Malmö’nün en fazla anti-Semitizm olayının yaşandığı yer olduğu bildiriliyor. Anti-Semitizm şehirde periyodik olarak alevlenmeye devam ediyor.

2019 AB araştırmasına göre, antisemitizm konusunda öne çıkan şehirlerden biri olan Malmö’de son 5 yılda antisemitizm vakaları yüzde 70 arttı.

Malmö’nün sinagoglarındaki cemaatçi sayısının son 20 yılda 2.500’den 500’e düştüğü bildirildi.

İsveç hükümeti, Malmö’deki duruma tepki gösterdikten sonra kentte bir “Soykırım ve Yahudi Karşıtlığını Anma Forumu” düzenleyerek imajını düzeltmeye çalıştı.

2021’de şehirde Yahudi karşıtı bir forum düzenlenirken, Malmö sinagoguna “Soykırım bir aldatmacaydı” sözleri yansıtıldı. Neo-Nazi İskandinav direniş hareketi saldırının sorumluluğunu üstlendi.

Yahudilerin gözünden İsveç

Yahudi örgütlerinin yetkilileri İsveç’teki durumla ilgili endişelerini zaman zaman açık kaynaklarda dile getiriyorlar.

İftira ve İnkarla Mücadele Derneği (ADL) başkanı Jonathan Greenblatt’a göre, İsveçli Yahudiler anti-Semitizm konusunda endişeliler ve ülkede Yahudiliklerini ifade etmekten tamamen rahat hissetmiyorlar.

Göçmen entegrasyonu konusunda çalışan ve İsrail-BK-Commonwealth Derneği başkanı Brenda Katten de bir Yahudinin İsveç’te yaşamasının zor olduğunu düşünüyor. Katten, Yahudi cemaatinin üyelerinin İsveç’te artan anti-Semitizm ile karşı karşıya olduğuna ve fiziksel veya sözlü taciz korkusuyla yaşadığına inanıyor.

Dünya Yahudi Kongresi (WJC) eski Başkanı, Avrupa Hoşgörü ve Uzlaşma Konseyi, Dünya Holokost Forumu Başkanı Moshe Kantor, Yahudi cemaatinin büyük bir kısmının, gibi ülkelerde gözlemlenen anti-Semitik eylemler nedeniyle şehri terk ettiğini belirtiyor. Son yıllarda İsveç. Kantor, İsveçli yaşlı bir kadından alıntı yapıyor: “İsveç daha önce hiç anti-Semitik olmadı, değişti” ve sorunun İsveç’e bildirildiğini, çözüm önerileri sunulduğunu ve şimdi bu planların uygulanmasını görmek gerektiğini belirtiyor. .

Antisemitizm ve yabancı düşmanlığına karşı çıkan Siyavosh Derakhti, Malmö sinagogu hahamı Schneur Kesselman’ın yürüyüş sırasında üzerine tükürüldüğünü ve kafasına su şişesi atıldığını bildirdi. Yahudilerin bu tür Yahudi aleyhtarı davalarla karşılaştıkları için İsveç’i terk ettiklerini iddia eden Derakhti, Malmö’deki Yahudi cemaatinin son 10 yılda yüzde 50 oranında küçüldüğünü iddia ediyor. Derakhti’ye göre antisemitizm, Malmö’deki azınlıkların varlığını tehdit ediyor.

İsveç’te anti-Semitik olarak etiketlenen yakın tarihli bir vaka, aşırı sağ İsveç Demokrat Partisi’nin üst düzey isimlerinden Rebecca Fallenquist’i kapsıyordu. Fallenquist’in, çocukken Nazi toplama kampında hayatını kaybeden ve tuttuğu günlüğüyle tanınan Anne Frank için “ahlaksız” tabirini kullanması yurt içinde ve yurt dışında büyük tepkilere neden oldu. Bundan sonra partisi, disiplin soruşturması başlatarak Fallenquist’i görevden almak zorunda kaldı.

Ülkede gündemdeki davalardan biri de 2019’da başlayan ve geçen yılın sonuna kadar devam eden Yahudi doktorların davasıydı. İsveç basınında yer alan haberlere göre, Karolinska Üniversite Hastanesi’nde çalışan üç Yahudi beyin cerrahı, sosyal medya hesaplarındaki Yahudi karşıtı söylemleriyle tanınan yönetimleri tarafından taciz edildi. İki doktor hastaneden çıkarken diğer doktor patronunun hatasından dolayı bir şekilde engel oldu. Hastane yönetimi, iki yıl süren şikayetlerin ardından şefi görevden aldı. Ancak Yahudi doktorlar, hastanedeki zulmün devam ettiğini iddia etti. Bu arada, 1 Eylül 2022’de İsveç İş Mahkemesi, anti-Semitizmle suçlanan ana sanığın görevden alınması için hiçbir yasal dayanak olmadığına karar verdi.

BM uyardı ‘İsveç sistemik ırkçılıkla mücadele çabalarını artırmalı’

BM İnsan Hakları Konseyi tarafından atanan bağımsız uzmanlardan oluşan bir heyet, 4 Kasım 2022’de İsveç’i ziyaret etti. Irksal adalet ve eşitlik uzmanları Tracey Kesey, Yvonne Mokgoro ve Juan Mendez Stockholm, Malmö ve Lund’da görüşmeler yaptı.

Konseyden bağımsız uzmanlar, İsveç’i sistemik ırkçılıkla mücadele çabalarını artırmaya ve polis ile azınlık grupları arasındaki güveni yeniden tesis edecek stratejilere odaklanmaya çağırdı.

Uzman Tracey Kesey, toplumlarının polisle etkileşimi söz konusu olduğunda birçok kişinin duyduğu endişeyi dile getirdi. Kesey, İsveç polisinin çok kültürlü bir toplumu yansıtmak için personelini çeşitlendirmesi gerektiğini de vurguladı.

İlginizi Çekebilir