BALKAN | İsveç yasalarından cesaret alan neo-Naziler, Yahudilere ve Müslümanlara saldırıyor

Kur’an-ı Kerim’in yakılmasını “konuşma özgürlüğü” olarak tanımlayan İsveç’te, bu hakkın yorumlanmasından yararlananlar arasında ülkenin en büyük neo-Nazi hareketi olan şiddet yanlısı İskandinav Direniş Hareketi (NRM) de bulunuyor.

Danimarkalı aşırı sağcı Rasmus Paludan’ın Kur’an-ı Kerim’i yakmasını “ifade özgürlüğü” olarak tanımlayan İsveç’te neo-Naziler, İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden bu yana sessizce faaliyet gösteriyor.

Konuyla ilgili açık kaynaklara ve İsveç basınında yer alan bilgilere göre, İsveç’te 1997 yılında neo-Nazi milliyetçileri tarafından İsveç Direniş Hareketi (SMR) adıyla kurulan hareket, Finlandiya’nın kurulmasından sonra İskandinav bölgesini kapsayan bir hareket haline geldi. dallar. 2008’de ve 2011’de Norveç’te.

Açıkça ırkçı, göçmen karşıtı, Yahudi karşıtı ve Nazi yanlısı lider Adolf Hitler olan grup, yalnızca Yahudileri değil, ideolojik olarak karşı olduklarını düşündükleri kişi ve grupları ve son zamanlarda Müslümanları da hedef alıyor.

SMR’nin kurucusu ve ilk lideri Claes Lund, 1986’da üç göçmene yönelik neo-Nazi saldırısını durdurmak için müdahale eden apartheid karşıtı savaşçı Ronnie Lundin’i öldürmekten suçlu bulundu.

2022’de ABD Kongresi’nin bazı üyeleri, örgütün ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yabancı terör örgütü listesine alınması çağrısında bulundu.

Organizasyon İsveç’ten İskandinav bölgesine genişliyor

Diğer İskandinav ülkelerinden destekçiler bulduktan sonra hareket, 2008’de Finlandiya’da ve 2011’de Norveç’te bölümler oluşturdu.

Örgütün İsveç’teki kilit üyelerinden biri olan Per Oberg, 2014 yılında Ludvika’daki yerel seçimlerde İsveç Demokratları (SD) partisinin kayıtsız adayı olarak seçilerek siyasete atıldı.

Lund’un yerini 2015 yılında örgütün lideri olarak Nasyonal Sosyalist Cephe (NSF) ve Halk Cephesi’nde deneyime sahip Simon Lindberg aldı.

2016 yılında kendisini İskandinav Direniş Hareketi olarak adlandırmaya başlayan örgüt, İsveç’teki en aktif aşırı sağ grup olarak kendini kabul ettirdi ve radikal milliyetçi ortamda baskın bir pozisyon aldı.

Kuzey Direniş Hareketi, 2018 ve 2022 genel seçimlerine itiraz etti ancak sandalye kazanamadı.

Demokrasiyi yıkmak istiyor

Kendisini “devrimci öncü” olarak gören neo-Nazi yanlısı grubun amacı, İskandinav demokrasilerini devirmek ve onların yerine PRM’nin siyasi kontrolü ve ideolojik liderliği altında tek ve totaliter Nasyonal Sosyalist bir yönetim devleti geçirmektir.

Kendilerine “Nasyonal Sosyalistler” adını veren NRM, Adolf Hitler kadar Danimarkalı Nazi ideoloğu Povle Riis-Knudsen’i de önemli bir ilham kaynağı olarak görüyor.

Biyolojik ırkçılık politikalarının açık temelini yansıtırken, anti-Semitizm ideolojilerinin merkezinde yer alıyor.

Öte yandan grup, “etnik olarak Kuzey Avrupalı ​​olmayan veya yakın akraba etnik grup olmayanların çoğunluğunu” İskandinav ülkelerinden sınır dışı etmek istiyor ve bu yönde harekete geçiyor.

hareketler

İsveçli yetkililere göre, Kasım 2016’dan bu yana örgüt Göteborg şehrinde hazırlıksız bombalamalar gerçekleştirdi. NRM üyesi Viktor Melin, biri patlamayan bombaların bir kafeye ve iki mülteci barınağına isabet etmesi sonucu tutuklandı.

5 Ocak 2017’de NRM üyeleri bir mülteci sığınağının önünde boru bombalarını patlatarak bir göçmenlik görevlisini yaraladı. 25 Ocak 2017’de İsveçli yetkililer, başka bir mülteci yerleşim yerinin yakınında doğaçlama yapılmış bir patlayıcı cihaz keşfetti. Olayın Kasım 2016 saldırısıyla ilgili olduğu ortaya çıktı.

Temmuz 2017’de NRM üyeleri Victor Melin, Jimmy Jonasson ve Anton Tulin bu olay nedeniyle hapis cezasına çarptırıldı.

Nisan 2017’de İsveç’in Umeå kentinde bir Yahudi derneği gamalı haçla saldırıya uğradı ve bu tehditler nedeniyle dernek kapatılmak zorunda kaldı.

Neo-Nazi İskandinav direniş hareketi, Eylül 2020’de Yahudi takvimindeki en kutsal gün olan Yom Kippur’da İsveç, Danimarka, Norveç ve İzlanda’daki Yahudilere anti-Semitik kampanyalarla zulmetti.

NRM üyelerinin saldırıları, grubun aşırılık yanlısı, şiddet içeren ideolojisine yönelik daha derin, sistematik bir bağlılığı ve bu ideolojinin yayılmasını yansıtıyor.

Katılımcıların dövüş sanatları ve sokaklarda şiddet meydana geldiğinde nasıl tepki verecekleri konusunda eğitildikleri bildiriliyor.

Şiddetleriyle tanınan kurucular ve ilk üyeler

Neo-Nazi örgütünün kurucu üyelerinin ve ilk üyelerinin birçoğu feshedilmiş Beyaz Aryan Direnişi’nden (WAM) ve onun şubesi olan Ulusal Gençlik’ten (NU) geliyordu. 1990’ların başında, İsveçli neo-Nazilerden oluşan bir ağ olan VAM, göçmenlere ve eşcinsellere yönelik saldırıları düzenlemek ve banka soygunları yoluyla şiddeti finanse etmekle ünlüydü.

2017’de İsveç’teki eylemleriyle tanınan örgütün çok sayıda üyesi, 2016-2017 kışında Göteborg’da meydana gelen bir dizi bombalı saldırıdan hüküm giydi.

NRM liderleri ve üyeleri ayrıca ateşli silahlar, bıçaklar, biber gazı ve göz yaşartıcı gazla Müslümanlara yönelik çeşitli saldırılar düzenledi. Bu saldırıların bir kısmı, daha önce tehdit ve saldırılara yardım ve yataklık etmekten hüküm giymiş olan Simon Lindberg ve örgütün diğer liderleri tarafından gerçekleştirildi.

1990’larda grup, daha sonra Kuzey Direniş Hareketi’nin gençlik hareketi haline gelen Ulusal Gençlik de dahil olmak üzere birkaç beyaz güç grubuna ayrıldı.

İsveç ırkçılık karşıtı örgüt, Expo 2016’da, örgütün İsveç’teki en aktif 159 üyesinin yüzde 26’sının şiddet veya silah nedeniyle hüküm giydiğini veya yargılandığını belirledi.

Finlandiya’da yasak ama İsveç’te ücretsiz.

2008’den beri Finlandiya’da da faaliyet gösteren neo-Nazi hareketi, 2020’de bu ülkede yasaklandı.

Eylül 2020’de Finlandiya Yüksek Mahkemesi, İskandinav Direniş Hareketi’ne toplumun genel refahını korumak için kapatma emri verildiğini bildirdi.

Neo-Nazi hareketi “ifade özgürlüğü” ilkeleriyle varlığını ve faaliyetlerini savunurken, mahkeme örgütün mükerrer olarak hukuku ihlal ettiğini, insan hakları ve eşitlik gibi kabul görmüş ahlaki standartlara aykırı hareket ettiğini tespit etti.

Öte yandan, İsveç’te bu hareket için herhangi bir yasak yoktur.

İsveç devlet raporuna göre nefret suçlarının en büyük hedefi Müslümanlar.

İsveç Adalet Bakanlığı Ulusal Suç Önleme Konseyi’nin (Bra) yayınladığı bir rapora göre, 2021’de ülkedeki nefret suçlarının yüzde 55’i ırkçılığa, yüzde 17’si ise dini inançlara dayanıyor.

Dini gruplara karşı işlenen tüm nefret suçlarının %51’i İslamofobik, %27’si Yahudi aleyhtarı, %11’i Hristiyan karşıtı ve %11’i diğer gruplara yöneliktir.

Yahudi aleyhtarı nefret suçları çoğunlukla sosyal medya ve kamuya açık kaynaklarda yer alırken, İslamofobik suçlar çoğunlukla taciz ve tahrik içeriyor.

Müslümanlara yönelik nefret suçlarının yüzde 38’i kadınlar tarafından, yüzde 22’si erkekler tarafından işleniyor. Bu suçların yüzde 31’inde bireylerden çok gruplar hedef alındı.

Antisemitizm aşırı sağ yükseldikçe ‘normalleşiyor’

İsveç’te Eylül 2022 seçimlerinde aşırı sağcı İsveç Demokratları (SD) oy oranlarını yüzde 20,5’e çıkardı.

Beş İsveçliden birinden fazlası, 1988’de kurulan SD’ye oy verdi ve SD, Parlamento’da ezici bir çoğunluğa sahip sağcı partilerin en büyük bloğu haline geldi.

Bu, ülkede aşırı sağ ideolojinin yeniden güç kazandığını ve Yahudi aleyhtarı vakaların arttığını kanıtlıyor.

Öte yandan, Avrupa Birliği’nin (AB) Temel Haklar Ajansı’nın (FRA) 12 AB üye ülkesinden 16.000’den fazla kişi arasında yaptığı bir ankete göre, anti-Semitizm “rahatsız edici bir şekilde normalleşiyor”.

Anketi yanıtlayan İsveçlilerin yüzde 40’ı anketten önceki 5 yıl içinde Yahudi karşıtı tacize maruz kaldıklarını söylerken, yanıt verenlerin yaklaşık üçte biri (yüzde 30) anketten önceki 12 ay içinde Yahudi karşıtı tacize uğradığını bildirdi.

İsveç’teki Yahudi örgütü yetkilileri, aşırı sağın ülke üzerindeki hakimiyetini güçlendirmesiyle “normalleşen” antisemitizm konusundaki endişelerini de dile getirdiler.

Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Bağımsız Uzman Mekanizmasının Kasım 2022’de İsveç’e yaptığı ziyaretin ardından yapılan açıklamada, İsveç “sistemik ırkçılıkla mücadele çabalarını yoğunlaştırmalı” ve “polis ile azınlık grupları arasındaki güveni yeniden tesis etme stratejilerine” odaklanmalıdır. çekildi.

AAA

İlginizi Çekebilir