BALKAN | İsveçli profesörün Türk öğrenciye “NATO” bahanesiyle ayrımcılık yapması

İsveçli bir profesörün bir Türk öğrencinin staj başvurusunu “Türkiye, İsveç’in NATO’ya girişini engelledi” iddiasıyla reddetmesi, gönderdiği bir e-posta ile öğrenildi.

TRT World’ün haberine göre İstanbul İbn Haldun Üniversitesi Psikoloji Bölümü 3. sınıf öğrencisi Fatma Zehra S., 2023 yazında Avrupa’da bir okulda staj yapma hakkı kazandı. Birlik. (AB) Erasmus+ hibe programı.

23 Kasım 2022’de bir öğrenci, akademisyene, Stockholm Üniversitesi’nde Prof. Per Karlbring liderliğindeki bir araştırma projesinde yer almasını isteyen bir e-posta gönderdi.

Karlbring staj başvurusunda şunları söyledi: “Fatmacığım seni ağırlamak isterdim ama Türkiye İsveç’in NATO’ya girmesine engel olduğu için başvurunu reddetmek zorundayım. Üzgünüm.” şeklinde cevap verdi.

“Bu cevabı alınca şok oldum”

Konuyla ilgili TRT World’e konuşan Fatma, yaşadıklarının “buzdağının görünen kısmı” olabileceğini ve üniversiteye başvuran diğer öğrencilerin de benzer bir yanıt almış olabileceğini belirterek, “Bu yanıtı alınca şok oldum. Bunu sindirmem uzun zaman aldı.” dedim.

Profesör Per Karlbring’den henüz resmi bir özür almadığını ve bu önlemlerin yeterli olmadığını vurgulayan Fatma, “Şu anda umarım bana bir özür gönderir ama gelmedi ve ben hayal kırıklığına uğradım. Bu. . Bu davranışı çocukça, ırkçı ve gerçekten uygunsuz buluyorum.” değerlendirmesini yaptı.

Fatma, yaşadığı olumsuz deneyime rağmen başvurusunun aynı üniversitenin psikoloji bölümünde başka bir profesör tarafından kabul edildiğini ve bu yaz stajına devam etmeyi planladığını söyledi.

Üniversiteye ayrımcılık davası açtı.

5 Aralık’ta söz konusu üniversiteye ayrımcılık şikayetinde bulunan bir öğrenci, hazırladığı raporda, profesörün yanıtının “siyasi temelli” olduğunu ve “ayrımcı bir tavır sergilediğini ve hatta tamamen ırkçı olduğunu” belirtti.

Stockholm Üniversitesi Psikoloji Bölümü Başkan Yardımcısı Torun Lindholm Oimyr, Fatma’ya olaydan dolayı özür dileyen bir mektup gönderdi.

Oimyr mektupta, Profesör Carlbring’in davranışının uygunsuz ve yanlış olduğunu kabul ettiğini ve “eşit eğitim ve İsveç Ayrımcılık Yasası” da dahil olmak üzere “bölüm için gelecekte birkaç aktif önlemin planlandığını” belirtti.

Etkinlik hakkında konuşan Stockholm Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı Fredrik Jonsson, “Bizimle araştırma stajyeri olarak çalışmak isteyen öğrencilerden çok sayıda başvuru alıyoruz. Tüm bu başvuruları kabul edemeyiz, ancak herhangi bir talebin profesyonel bir şekilde yanıtlanacağını umuyoruz. Bu durumda, bu sorundan haberdar olur olmaz harekete geçtik ve programımıza uygun olarak sorunu çözdük.” dedi.

Profesör Carlbring soruları yanıtsız bıraktı.

İlginizi Çekebilir