BALKAN | İsveç’te Kur’an-ı Kerim’e saygı

İsveç’in başkenti Stockholm’de bulunan Türkiye Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim’e Saygı programı düzenlendi.

İsveç’te düzenlenen ortak bir Türk STK etkinliğinde, İsveç Diyanet Vakfı’ndan din adamı Serdar Bükme Kuran-ı Kerim okurken dua etti. Bükme’nin seslendirdiği Kuran ayetlerinin Türkçe ve İsveççe tercümeleri de okundu.

Burada bir konuşma yapan Türkiye’nin Stokholm Büyükelçisi Can Tezel, “Danimarka aşırı sağcı siyasetçi Rasmus Paludan’ın 21 Ocak’ta Türkiye’de Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakmasına yönelik provokasyonu milyonlar hatta milyarlarca insan gibi biz de yaptık. Kınıyoruz.” dedim.

Türk toplumunun inisiyatifiyle düzenlenen “Kur’an’a Saygı” mitingine davet edildiği için şükranlarını dile getiren Tezel, şunları kaydetti: sağduyu. . En hafif tabirle, insan onuru ve kültürler arası saygı bilinci çok karışık olan bir adam, milyonların mensubu olduğu İslam dinine hakaret yağmuruna tuttu, Kuran’ı yaktı. Bu adam İsveç yasalarını ve uygulamadaki boşlukları kullanarak insani değerleri suistimal etti. Burada yakılan Kuran değil de başka bir dinin kutsal kitabı olsa bizim tepkimiz, duygularımız aynı olurdu.” kullanılan ifadeler.

Programda katılımcılara İsveççe Kur’an-ı Kerim tercümesi ve karanfil hediye edildi.

AAA

İlginizi Çekebilir