BALKAN | İsveç’te Kur’an-ı Kerim’in yakılmasına İslam dünyasının tepkisi

Ürdün, Kuveyt, Pakistan ve Suudi Arabistan, aşırı sağcı Rasmus Paludan’ın İsveç’te Kur’an-ı Kerim’i yakmasını kınadı.

Ürdün Dışişleri Bakanlığıİsveç’te barış içinde bir arada yaşamayı tehdit eden, şiddeti ve nefreti körükleyen bu eylemin kabul edilmediği ve kınandığı yazılı açıklamada belirtildi.

Açıklamada, “Kabul ve barış kültürünü yaymak ve güçlendirmek, hoşgörü ve karşılıklı saygı değerleri konusunda farkındalık yaratmak ve aşırılık, kin ve nefrete tahrikten kaçınmak herkesin görevidir.” ifadesi kullanıldı.

Kuveyt

Kuveyt Dışişleri Bakanı Salim Abdullah Al-Cabir Al-SabahKuveyt haber ajansı KUNA’ya yaptığı açıklamada, aşırı sağcı siyasetçinin İsveç’te Kuran’ın yakılmasını şiddetle kınadığını ve bu tür eylemlerin Müslümanları kışkırtacağı konusunda uyardığını söyledi.

Sabah, uluslararası toplumu bu tür kabul edilemez eylemleri durdurma, her türlü nefret ve aşırıcılığı önleme ve sorumlularını adalete teslim etme yükümlülüklerini yerine getirmeye çağırdı.

Sabah ayrıca “siyaset ve dinin ayrılması, halklar arasında diyalog, hoşgörü ve barış içinde bir arada yaşama değerlerinin yaygınlaştırılması ve tüm ilahi dinlere karşı her türlü suçun önlenmesi” çağrısında bulundu.

Suudi Arabistan

Suudi ArabistanDanimarka’da aşırı sağcı “Ağır Yön” partisi lideri Rasmus Paludanyin, bugün Stockholm’deki Türkiye Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim’in yakılmasına tepki gösterdi.

Suudi Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, İsveç makamlarının aşırı sağcı bir kişinin Kuran’ı Kerim yakmasına izin verilmesini şiddetle kınadığına dikkat çekildi.

Açıklamada, Suudi Arabistan’ın diyalog, hoşgörü ve bir arada yaşama değerlerini teşvik etme ve nefret ve aşırıcılığı önleme konusundaki sarsılmaz duruşunun altı çizildi.

Pakistan

Pakistan Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, bu duyarsız ve provokatif eylemin dünya çapında 1,5 milyardan fazla Müslümanın dini duygularını rencide ettiğini söyledi.

Açıklamada, İsveç’te Kuran’ın yakılması en güçlü şekilde kınandı ve bunu “iğrenç bir eylem” olarak nitelendirdi.

Bu tür eylemlerin meşru ifade özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilemeyeceğine işaret edilen açıklamada, ifade özgürlüğünün uluslararası hukuka uygun olarak kin ve şiddete tahrik etmeme gibi yükümlülükler içerdiği hatırlatıldı.

İslamofobi, yabancı düşmanlığı, hoşgörüsüzlük ve din ve inanca dayalı şiddete teşvike karşı uluslararası topluma ortak kararlılık göstermeye çağrılan açıklamada, dünyanın dinler arası uyum ve barış içinde bir arada yaşama için birlikte çalışması gerektiği vurgulandı.

Pakistan’ın konuya ilişkin endişelerinin İsveç makamlarının dikkatine sunulduğu belirtilirken, İsveç’in Pakistan halkının ve dünya Müslümanlarının hassasiyetini dikkate alması ve İslamofobik eylemleri önlemek için adımlar atması istendi.

Dünya Müslüman Alimler Birliği

Dünya Müslüman Alimler Birliği, Yaptığı açıklamada, İsveç makamlarının izniyle Kuran’ın yakılmasını şiddetle kınadı ve İslam dünyası hükümetlerini kararlı bir tavır almaya ve İslam ümmetinin kutsal mekanlarını korumaya çağırdı.

İslam dünyasının yönetimleri, ülkelerindeki İsveç büyükelçilerini özür talep etmeye ve gerekli önlemleri almaya çağırdı.

Daha önce de benzer olayların yaşandığına işaret edilen açıklamada, bu tür korkakça girişimlerin Kuran’ın azamet ve azametine gölge düşüremeyeceği vurgulandı.

Birleşik Arap Emirlikleri

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, dün Stockholm’deki Türkiye Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim’in yakılmasına tepki gösterildi.

Güvenlik ve istikrarı baltalayan, ahlaki ve insani değerlere aykırı bu eylemlerin kınandığı açıklamada, kin ve şiddete tahrikten kaçınılması, dinlere ve kutsal değerlere hakaret ederek kin ve nefrete yol açmayacak şekilde dini sembollere saygı gösterilmesi, hoşgörü ve birlikte yaşamanın gerekliliği vurgulandı. terfi ettirilmek

Hamas sözcüsü Hazim Qasim, Kur’an-ı Kerim’in yakılmasının tüm Müslümanlara karşı bir provokasyon ve inançlarına açık bir saldırı olduğunu söyledi.

İsveç hükümetinden bu suçtan dolayı Müslümanlardan özür dilemesini isteyen Kasım, uluslararası toplumdan da bu tür eylemlerin önlenmesini, her türlü nefret ve aşırılığın önlenmesini ve faillerin adalete teslim edilmesi için gerekenin yapılmasını talep etti.

Yemen’deki Husi Politbüro’dan yapılan açıklamada, İsveç’te Kuran’ın yakılması olayı kınandı. Bu eylem, “İslam’a ve Müslümanlara yönelik düşmanca bir hareket” olarak nitelendirildi.

Danimarka’da aşırı sağcı Strict Direction partisi lideri Rasmus Paludan, Stockholm’deki Türkiye Büyükelçiliği önünde Kuran yaktı ve kalabalık polisin koruduğu eylemde Paludan’a kimsenin yaklaşmasına izin verilmedi.

İlginizi Çekebilir