BALKAN | İsveç’te yaşayan bir sosyolog olan Kamali, Kur’an-ı Kerim’in yakılmasının bir ırkçılık eylemi olduğuna dikkat çekti.

İsveç’ten sosyolog Masoud Kamali, ülkede Kur’an-ı Kerim’in yakılmasını ve yetkililerin ifade özgürlüğü bahanesiyle buna izin vermesini kınadı.

Kamali, Stockholm’deki Türk büyükelçiliği önünde Kuran’ın yakılmasının tüm Müslümanlara “siyasi ve ırkçı bir mesaj” verdiğini söyledi.

Kamali, protestonun “siyasi bir oyun” olduğunu belirterek, bugünkü ifade özgürlüğünün ırkçı grupların, göçmenlerin ve Müslümanların “ne isterlerse söylesinler, ne isterlerse onu yapsınlar” şeklinde saldırmasına izin verdiğini kaydetti.

Kamali, Rasmus Paludan gibi ırkçı bir siyasetçinin veya herhangi birinin Kuran’ı yakmasının yasaklanmasının ifade özgürlüğüne zarar vermeyeceğini belirtti.

Danimarka’da aşırı sağcı Strict Direction partisi lideri Rasmus Paludan, Stockholm’deki Türkiye Büyükelçiliği önünde Kuran yaktı ve kalabalık polisin koruduğu eylemde Paludan’a kimsenin yaklaşmasına izin verilmedi.

AAA

İlginizi Çekebilir