BALKAN | İsviçre gazetesi depremler hakkında yanlış bilgi veriyor

Bir İsviçre gazetesi, Kahramanmaraş’ta Türkiye’nin 10 ilini etkileyen depremlerle ilgili dezenformasyonla ilgili bir haber yayınladı.

İsviçre’nin en çok tirajlı gazetelerinden 20 Minuten, “Eski Görüntüler: Hayır, Burada Patlayan Türkiye’ye ait bir nükleer santral değil” manşetini atarak, “Sanki Türkiye-Suriye sınır bölgesindeki yıkıcı depremlerin görüntüleri gibi. … Yeterince kötü, sosyal medyada bununla bir ilgisi olduğu söylenen görüntüler de dolaşıyor.” söylendi.

Raporda, kurtarıcıların hayatta kalanları enkazdan çıkarmaya çalışırken ve felaketin nedenlerini araştırırken bazılarının yanlış bilgi yaydığından bahsediliyor.

Gazete, bu kapsamda sosyal medyadaki eski fotoğraf ve videoların bağlam dışına çıkarılarak konuyla ilgili olarak sunulduğunu belirtti.

Dezenformasyona örnek olarak, 3 yıl önce Beyrut limanında meydana gelen bir patlamanın sosyal ağlarda Türkiye’de patlayan bir elektrik santrali görüntüsü olarak sunulması gösterildi.

“Görüntülerin Türkiye’de patlayan bir nükleer santrali gösterdiği iddialarının asılsız olduğuna dair çürütülemez kanıtlar daha var: Türkiye’de çalışmakta olan bir nükleer santral bir yana, şu anda nükleer santral yok.” Haber, Türkiye’de bir nükleer santralin (Akkuyu) yapım aşamasında olduğunu ve deprem bölgesinden çok uzakta olduğunu belirtti.

Haberde, depremin Akkuyu NGS şantiyesinde hissedilmesine rağmen herhangi bir hasara rastlanmadığı belirtilirken, bu durum çalışmalarına devam eden şirket tarafından bildirildi.

Haberlerde ‘sahte haber’ konulu anket düzenledi

Haberin son bölümünde “Türkiye’deki depremle ilgili yalan haberleri daha önce gördünüz mü?” Ayrıca anket yapıldı.

Buna göre, katılımcıların %40’ı “evet, birkaç kez”, %6’sı “bir kez evet”, %19’u “yeni duydum”, %10’u “emin değilim” ve %25’i “emin değilim” yanıtını verdi. Bundan eminim”

AAA

İlginizi Çekebilir