BALKAN | İsviçre, Kosova ile Sırbistan arasındaki müzakereleri destekliyor

İsviçre, Kosova ile Sırbistan arasında normalleşme konulu müzakereleri desteklediğini açıkladı.

İsviçre Dışişleri Bakanlığı’nın Twitter hesabından yayınlanan mesajda, Sırbistan VE Kosova Kosova Başbakanı Albin Kurti ile Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučić arasında Brüksel’de Türkiye ile Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik bir “Avrupa önerisi” konulu son görüşmenin memnuniyetle karşılandığı belirtildi.

Bilgi paylaşarak, İsviçre Avrupa Birliği (Avrupa Birliği) ve daha fazla müzakerenin istenen sonuçları vereceğini umuyor.

Vučić ve Kurti, AB’nin Kosova ile Sırbistan arasındaki ilişkileri normalleştirme önerilerini görüşmek üzere 27 Şubat’ta Brüksel’de AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile ayrı ayrı ve ardından üçlü bir toplantıda bir araya geldi.

Görüşmenin ardından taraflardan “olumlu” açıklamalar geldi.

Toplantı sonrasında yaptığı açıklamada Borrell, Kosova ve Sırbistan’ın ilişkileri normalleştirme konusunda prensipte anlaştıklarını, ancak anlaşmanın uygulanması için daha fazla zamana ihtiyaç olduğunu söyledi.

Vučić ise Kosova ile ilişkileri normalleştirme müzakerelerinin 18 Mart’ta Kuzey Makedonya’da yapılacak bir sonraki toplantıyla devam edeceğini söyledi.

Kurti, Brüksel’de yaptığı görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, AB’nin iki ülke arasındaki ilişkileri normalleştirme önerisi olan Fransız-Alman planının içeriği üzerinde anlaştıklarını söyledi.

Sırbistan, 2008 yılında tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.

Sırbistan ve Kosova, AB’nin arabuluculuğunda 2011’de başlatılan Belgrad ve Priştine diyalog süreci aracılığıyla ilişkileri normalleştirmek ve nihayetinde iki ülkenin birbirini daha iyi tanıması için ortak bir yol bulmaya çalışıyor.​​​

İlginizi Çekebilir