BALKAN | Katar, Türkiye ve Suriye’deki depremzedelere yardım için seferber oldu

6 Şubat’ta binlerce kişinin hayatını kaybettiği depremde Türkiye ve Suriye halkına destek veren ülkelerden biri de Katar oldu.

Doha yönetimi, depremin ilk anından itibaren depremzedelere yardım ulaştırmak için bir hava köprüsü kurdu. Resmi yardımların yanı sıra Katar’daki kuruluşlar da ayni ve nakdi yardım kampanyaları başlattı.

Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamed Al Sani’nin talimatıyla, ilgili kurum ve kuruluşlar depremzedelere mümkün olan her türlü yardımı sağlamak için önlemler aldı.

Katar, devam eden yardım kampanyalarına ek olarak bölgeye arama kurtarma ekipleri, çadırlar, tıbbi malzeme ve konteyner evler de gönderiyor.

Ülke çapında destek ve dayanışma

Depremin ilk gününde kurulan hava köprüsü kapsamında Katar İç Güvenlik Güçlerine (Lehwiya) bağlı Uluslararası Arama Kurtarma Grubu, özel ekipmanlarıyla deprem bölgelerine ilerledi. Bu kapsamda Doha yönetimi, tam teşekküllü sahra hastanesi, tıbbi malzeme, çadır, ısıtıcı ve 12 araçla birlikte 4 uçak gönderdi.

10 Şubat’ta Katar devlet televizyonunda canlı yayınlanan yardım kampanyası kapsamında Emir Şeyh Temim 50 milyon riyal (14 milyon dolar) bağışta bulunurken, toplam 168 milyon riyal (yaklaşık 46 milyon dolar) toplandı.

Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, ABD’li mevkidaşı Anthony Blinken ile 11 Şubat’ta Washington’da yaptığı görüşmede Kahramanmaraş’ın depremin vurduğu bölgelerinde uluslararası yardım ve kurtarma çabalarını koordine etmenin yollarını da ele aldı.

Aynı günün akşamı Katar’ın simgesel binalarına Türk bayrağı yansıtıldı ve Türkiye ile dayanışma mesajı verildi.

Katar Emiri’nin Türkiye ziyareti

Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamed Al Thani, 12 Şubat’ta İstanbul’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. Şeyh Temim, ziyarete ilişkin Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Kardeşlerimizle dayanışma içinde olduğumuzu, bu facianın yaralarını sarma çabalarına desteğimizi ve katkımızı ifade ettik.” değerlendirmesini yaptı.

Ziyaret sonucunda resmi kurumlar ve yardım kuruluşları Türkiye ve Suriye halkına acil yardım ulaştıracaklarını açıkladı.

12 Şubat tarihli THY basın açıklamasında, Katar’dan direkt uçuşla bir yolcu uçağı ve bir kargo uçağıyla Doha’dan Adana’ya toplam 46 ton insani yardım malzemesi ulaştırıldığı bildirildi.

Katar’dan gelen insani yardım kapsamında deprem bölgesine battaniye, giysi, ilaç, hijyen ürünleri, bebek maması ve gerekli gıdaların gönderildiği belirtildi.

Katar Kalkınma Fonu direktörü Khalifa bin Qasim Al Kewari, 12 Şubat’ta yaptığı açıklamada, Şeyh Tamim’in talimatıyla Türkiye ve Suriye’deki depremzedeler için 10.000 konteyner ev taşımaya başladıklarını söyledi. Aynı gün bir yük gemisi ve 306 konteyner ev deprem bölgesine gitti.

Katar Kalkınma Fonu da Suriye sivil savunma ekiplerinin arama kurtarma çalışmalarına destek vereceğini duyurdu.

Uluslararası Arama ve Kurtarma Ekibi

Katar Uluslararası Arama Kurtarma Grubu ekipleri, uluslararası kuruluşların arama kurtarma ekiplerinin Gaziantep’teki çalışmalarını ilk günden beri koordine ediyor.

Dünya çapında benzer afet ve krizlerde arama kurtarma operasyonlarında deneyim sahibi olan Katar ekibi, Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi’nin (OCHA) izniyle bu görevi tamamladı.

Doha’daki Türk Büyükelçiliği de 8 Şubat’ta Katar arama kurtarma ekibinin Gaziantep’in Nurdağı bölgesinde 12 yaşındaki bir çocuğu enkazdan kurtardığını bildirdi.

Katar Kızılayı

Katar Kızılayı, Türk Kızılayı iş birliğiyle depremzedelere ulaştırılmak üzere 10 milyon dolarlık insani yardım kampanyası başlattı.

Katarlıları depremzedelere yardım çağrısına yanıt vermeye çağıran Katar Kızılayı da Suriye’ye ilk ulaşan kuruluşlardan biri oldu.

Qatar Charity saha ekipleri, “Türkiye ve Suriye’deki depremzedelere yardım edin” acil durum kampanyasının temasıyla eş zamanlı olarak depremzedelere acil insani yardım dağıtmaya başladı. Kuruluş, Türkiye ve Suriye’de 27.000 kişiye sıcak yemek dağıtıyor.

Kurumdan yapılan açıklamada, içinde tıbbi malzeme, ilk yardım, giysi, hurma ve gıda bulunan 4 TIR’lık bir konvoyun deprem bölgelerine gitmek üzere Doha’dan ayrıldığı açıklandı.

Bir açıklamada, acil durum önlemleri için 7,3 milyon riyali (yaklaşık 2 milyon $) ve erken müdahale projeleri, restorasyon ve yeniden inşa için 14,6 milyon riyali (yaklaşık 3,8 milyon $) içeren 21,9 milyon riyali (6 milyon $) değerinde bir plan hazırladı.

Ajans ayrıca Katar tarafından açılan bir hava köprüsü aracılığıyla 13 ton yardım malzemesi ve yaklaşık 4.000 battaniye gönderdi.

Halkın ve şirketlerin desteklenmesi

Öte yandan Katar Devlet Yardım Kuruluşu Düzenleme Kurumu (RACA), Türkiye ve Suriye’deki depremzedeler için “Avn ve Sened” (Yardım ve Destek) adlı acil durum kampanyası başlattı.

Kampanya, Qatar Charity ve Katar Kızılayı ortaklığında ve Qatar Media Corporation ile işbirliği içinde yürütülmüştür.

Doha yönetiminin yardım çalışmalarının yanı sıra ülkedeki birçok özel şirket ve şahıs, Türkiye ve Suriye’deki depremzedelere destek için çeşitli girişimlerde bulundu.

Şirketler ve restoranlar gelirlerinin bir kısmını depremzedelere bağışladı.

Ayrıca, 7 Şubat’ta Yunus Emre Türk Kültür Merkezi ve Katar Türk Okulu, Katar Kızılayı işbirliğiyle Türkiye’deki deprem yardım kampanyasına aktif olarak katıldı.

Doha’daki Türkiye Büyükelçiliği 10 Şubat’ta 5 tonluk yardımın ilk kısmının Türk Hava Yolları aracılığıyla bölgeye gönderildiğini bildirdi.

Bağışçıların ayni bağışlara yoğun talep göstermesi üzerine Büyükelçilik bağış kabulünü 15 Şubat’a kadar uzattı.

İlginizi Çekebilir