BALKAN | Kharkiv, Ukrayna’daki savaşın acı yüzünü yansıtan yaraları sarıyor

Ukrayna ordusu geçen yıl bir karşı saldırıyla Harkov bölgesinin büyük bir kısmını Rus güçlerinden geri almış olsa da, yıkılan evler nedeniyle birçok sivil hala şehre dönememektedir.

Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’da savaş başlattığı Şubat 2022’den bu yana yoğun bombalamalar nedeniyle savaşın ağır izlerini taşıyan Kharkiv şehrinde bazı kamu binaları ve konutların restorasyon çalışmaları devam ediyor.

Ukrayna’nın Rusya sınırına yakın ikinci büyük şehri olan Kharkiv, savaşın patlak verdiği 24 Şubat 2022’den bu yana Rus saldırılarının hedefi olurken, şehrin birçok yerinde ağır hasar meydana geldi.

Ukrayna ordusunun geçen sonbaharda bir karşı saldırıda Harkov bölgesinin büyük bölümünü Rus birliklerinden geri almasına rağmen, evler yıkıldı. birçok sivil hala şehre dönememektedir.

Savaşın izlerinin hala canlı olduğu kentte, ağır hasar gören kamu binaları ve konutlarda onarım çalışmaları sürüyor.

Yok edilen bölge: Kuzey Saltovka

Savaşın ilk günlerinde Rus ordusunun saldırıları sonucu çok sayıda konut, anaokulu ve okul binasının yıkıldığı Severo-Saltovsky bölgesi, savaşın acı yüzünü de yansıtıyor.

Cepheye yakınlığı nedeniyle sık sık top ateşiyle vurulan ve insanların güvenlik nedeniyle eylül ayına kadar evlerine dönemediği bir bölgede hasar gören evlerin onarıldığı görülüyor.

Belediye ekipleri, doğalgaz ve kalorifer tesisatının henüz kurulmadığı harabe halindeki köyde temizlik çalışmalarını sürdürüyor.

Kısmen elektriğin de verildiği bölgede, uzmanlar elektrik bağlantılarını eski haline getirmeye çalışırken, binaların güçlendirilmesinin ardından insanların yaşayabileceği evlerde onarım çalışmaları yapılıyor.

İnsanlar evlerine dönmeyi dört gözle bekliyor.

AA muhabirine yaptığı çalışmayla ilgili bilgi veren 38 yaşındaki Alina, mikrobölgede evleri yıkılanların taleplerini toplayarak belediye yetkililerine iletti.

Güvenlik nedeniyle soyadını vermek istemeyen Alina, insanların mikro bölgeye dönebilmesi için onarım ve restorasyon çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

Savaş nedeniyle kendisinin ve ailesinin tahliye edilmesi gerektiğini anlatan Alina, “Savaş 24 Şubat sabahı saat 04.30’da başladı. Hepimiz evdeydik. Hemen evimizi terk ettik ve tahliye edildik.” dedim.

Gidecek yeri olmayanların mahallede kaldıklarını kaydeden Alina, “Biz bu insanlara ‘Severnaya Saltovka’yı sevenler’ diyoruz. dedi.

Bölgenin en çok Rusya sınırına giden yola yakın olması nedeniyle etkilendiğini belirten Alina, “Çevredeki tüm altyapı etkilendi” dedi. dedim.

Yaşanabilecek evlerin restore edilerek bölgenin canlandırıldığını belirten Alina, “Hasar çok büyük. Bu nedenle insanlar buraya ancak ilkbaharda gelebiliyor.” dedi.

Evlerinin onarılmasını talep eden sivillerin listesinin derlenip ilgili kurumlara gönderilmesi sürecinde kendisinin de yer aldığını kaydeden Alina, “İnsanlar evlerine dönmek istiyor. Burada hiçbir şeyden korkmuyoruz. Her şeye alışkınız. Mümkünse hepimiz hemen evimize döneceğiz. Aslında buradaki insanlar hala elektriksiz, hizmetsiz evlerinde oturuyorlar.” sözlerini kullandı.

AAA

İlginizi Çekebilir