BALKAN | Kiev yakınlarında bir helikopterin düşmesi sonucu Ukrayna İçişleri Bakanı dahil 16 kişi öldü.

Ukrayna’nın başkenti Kiev yakınlarında meydana gelen helikopter kazasında Ukrayna İçişleri Bakanı Denis Monastyrsky ve yardımcısının da aralarında bulunduğu 16 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Ukrayna Polis Şefi İgor Klymenko, yaptığı yazılı açıklamada, Acil Müdahale Servisi’ne ait bir helikopterin Kiev bölgesi Brovary şehrinde düştüğünü söyledi.

Kazada Monastyrsky ve yardımcısı Yevgeny Yenn’in hayatını kaybettiğini kaydeden Klimenko, kaza sonucu ikisi çocuk toplam 16 kişinin hayatını kaybettiği bilgisini paylaştı.

Klymenko, olay yerindeki tüm ilgili birimlerin çalışmalarının devam ettiğini belirterek, 22 yaralıya tıbbi yardım yapıldığını kaydetti.

Ukrayna basınında yer alan bir haberde, bir anaokulunun yakınına helikopterin düştüğü ve kazanın meydana geldiği bölgede yangın çıktığı bildirildi.

Ukrayna: Düşen helikopterin sabotaj mı arıza mı olduğu araştırılıyor

Ukrayna İçişleri Bakanlığı Danışmanı Anton Gerashchenko, Kiev bölgesinde meydana gelen helikopter kazasıyla ilgili Facebook sayfasından yaptığı açıklamada, “Müfettişler trajedinin nedenlerini araştırıyorlar. Yakın gelecekte bunun bir sabotaj mı, ekipman arızası mı yoksa uçuş güvenliği kurallarının ihlali mi olduğunu öğreneceğiz.” ifadesini kullandı.

Uçak kazasında Ukrayna İçişleri Bakanı Denis Monastyrsky, Birinci Yardımcısı Yevgeny Yenin ve sekreteri Yura Lubkovich ile helikopterdeki herkesin hayatını kaybettiğini hatırlatan Geraşçenko, şunları kaydetti:

“Bu korkunç felakette hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diliyorum. Helikopterdeki herkes Ukraynalı vatanseverlerdi, herkes Ukrayna’yı savundu ve güçlendirdi. Seni her zaman hatırlayacağız. Aileleriniz her zaman dostların ve devletin koruması altında olacaktır.”

Monastirsky kimdir?

Monastyrsky, Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky’nin kurduğu Halkın Hizmetkarı partisinden 2019 yılında milletvekili seçildikten sonra siyasete atıldı.

Hukuk diploması alan ve avukat kimliğiyle tanınan Monastirsky, 2021’de görevinden ayrılan Arsen Avakov’un yerini aldı.

İki çocuk babası olan Monastyrsky 42 yaşındaydı.

AAA

İlginizi Çekebilir