BALKAN | Köprü Dergisi’nin 21. Yıldönümü Kutlaması

Program, Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te yayınlanan Köprü Kültür Sanat ve Edebiyat Dergisi’nin 21. kuruluş yılı anısına düzenlendi.

TİMBALKAN

Köprü dergisinin 21. kuruluş yılı münasebetiyle yazar-şair Mümin Ali’nin Divan Yayınları’ndan çıkan “Köprü Ekseninde Oluşan Makedon Türk Edebiyatı (Şiiri) Dergisi” adlı kitabının tanıtım ve imza günü gerçekleşti.

Uluslararası Balkan Üniversitesi’nde (IBU) düzenlenen programa, Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Eytkök’ü temsilen Eğitim Danışmanı Ömer Yerlikaya, Kültür Bakan Yardımcısı Daim Luci, MATUSITEB Başkanı Tahsin İbrahim, Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Salih Murat katıldı. , Cemaat mensuplarının kültürü İdari Müdür Admir Uikanović, Maarif Vakfı Makedonya Türkiye Temsilcisi Mehmet Baran, Ensar Derneği Başkanı Süleyman Baki, Nesil Derneği Başkanı Muhsin Kurtis, Köprü Derneği Başkanı Hüsrev Emin, Başkan Yardımcısı Mehmed Arif, Etkinliğe Köprü Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Leyla Şerif Emin, Dernek Başkanları Kosovalı Türk yazarlar Zeynel Beksach ve Taner Güchlyutürk’ün yanı sıra edebiyatseverler katıldı.

Köprü Derneği Başkanı Hysrev Emin burada yaptığı konuşmada Köprü Derneği tarihinin bu gün başladığına dikkat çekti.

İlk sayıda Köprü’nün Hikayesi başlıklı bir yazının çıktığını kaydeden Emin, “Yayın olması gerekiyordu ama daha sonra bu topluluk bir çatı altında toplanarak bir yıl sonra dergi ile birlikte kurumsallaştırdı ve birçok etkinliği dergi olarak dağıttı. bir dernektir ve bu tohum 2002 yılında atılmıştır. Bundan önce, ilk programımız Mayıs 2001’de gerçekleşti. Bir iç çekişme ve gerilim dönemiydi ama biz Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde okuyan arkadaşlar olarak Bölümün 25. kuruluş yılı münasebetiyle şiir programı düzenledik. Sonra tiyatro programlarından bahsederken çok ileri gittik.” dedi.

Bugünkü programın, sonbaharda yapılması planlanan Köprü Derneği’nin 20. kuruluş yılı dolayısıyla yapılacak etkinliklerin başlangıcı olduğunu belirten Emin, şunları kaydetti: Köprünün tarihi 25 Ocak 2002. Bu itibarla biz de bunun hikâyesini yeni nesillere anlatmaya ve edebiyat ve Türk dili ekseninde gerçekleştirmek istediğimiz çalışmaları her yıl gerek medya aracılığıyla gerekse olay ve olaylar üzerinden anlatmaya çalışıyoruz” dedi.

– “Oluşturulan hafızanın korunabilmesi güzel”

Şair ve yazar Myumin Ali, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, yüksek lisans eğitimi sırasında hazırladığı kitabın tanıtımı için okuyucularla bir araya geldiklerini söyledi.

Köprü Dergisi’nin 21. Yıl programının yazılı bir eserle taçlandırıldığını söyleyen Ali, “Tabii ki bu gecenin özel bir anlamı var. Köprü Dergisi’nin hem kuruluş yıldönümünün hem de dergi içeriğinin kitaplaşması çok ama çok önemli. Dergi zaten 20 yılda belli bir yayın yaptı. En önemlisi de hafıza oluşturdu. Oluşan hafızayı korumak için elbette her şeyden önce, daha önce deşifre edilmiş ancak kolektif bir çalışmaya dönüşmüş olanı kaydetmek ve yazıya dökmek gerekir ki bu da sevindiricidir. Benim tarafımdan yapıldığı için de mutluyum.” kullanılan ifadeler.

Ali, “Köprü ve Divan Yayınları’nın bunu ele alıp okurla buluşturması da aynı derecede değerli. Bu benim için ne kadar güzelse Üsküp’teki okurlar, yazarlar ve bu alana ilgi duyanlar için de güzel. Bu yüzden bu gece böyle bir etkinlikte birlikte olmak çok güzel.” dedi.

– “Bu kitap bize Köprü’yle ilgili şiirleri tanıtacak, biz de kitabın tanıtımını yapacağız”

Köprü Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Leila Sherif Emin, bugünün 25 Ocak 2023 olduğunu ve bugünün tarihinin kendisine direkt olarak 25 Ocak 2002’yi hatırlattığını vurguladı.

Derginin ilk sayısının Tefeyüz İlköğretim Okulu Nejati Zekeria Kütüphanesi’nde tanıtımını yaptıklarını hatırlatan Emin, “Aradan 21 yıl geçti ve bu tarihi notu Balkanlar’daki güzide üniversitemizde dergimizi tanıtarak yapmaya karar verdik. Üniversite. Ayrıca Myumin Ali’nin savunduğu ve Köprü dergisini özellikle şiir açısından ele aldığı eseri tez olarak yayımladık. Bu kitap bize Köprü şiirlerini tanıtacak, biz de kitabın tanıtımını yapacağız.” dedi.

Köprü derneği olarak bu yıl çeşitli etkinlikler düzenleyeceklerini kaydeden Emin, “Magazinle başladığımız için yıla yine dergiyle başlama kararı aldık. Derneğimiz 20 yaşında olduğu için farklı etkinliklerimiz olacak. Bugün böylesine keyifli bir buluşma ile dergi ile faaliyetlerimize başlama ve bereketinden yararlanma kararı aldık. Dergi bize olduğu gibi derneğin de önünü açtı. Bugün buraya gelenlerin hem dergimiz hem de derneğimiz hakkında güzel bilgiler edinmesini temenni ediyorum.” açıklama yaptı

– “Balkanlarda dergi çıkarmak Türk bayrağını dalgalandırmak gibidir”

Kosova Türk Yazarlar Derneği Başkanı Zeynel Beksac, dergi çıkarmanın çok zor bir iş olduğunu söyledi.

Derginin 21 yıldır yayımlanmasının büyük bir olay olduğunu vurgulayan Beksac, “Bütün bunları neden söylüyorum, 25 yıl Kosova’da Türkçe dergi çıkardım. Dergi baskısı ateşten bir gömlek. Derginin yayımlanması Balkanlar’da müthiş bir olaydır. Türk dilini bayrak gibi dalgalandırarak dili yaşatıyor. Köprü Dergisi, Kuzey Makedonya’daki Türk toplumuna yeni ufuklar açtı.” dedim.

Köprü Dergisi sayesinde yeni bir neslin yetiştiğini kaydeden Beksacz, “Köprü sayesinde Leylalar, Mehmedler ve daha birçok genç şair edebiyat sahnesine girdi. Köprü Dergisi her yönüyle kutlanmalıdır. Umarım bundan sonra genç şairlere yeni umutlar getirir.” değerlendirmesini yaptı.

Programda Köprü Dergisi’nin 21. kuruluş yılı münasebetiyle hazırlanan bir VTR yer aldı.

Tanıtım konuşmalarının ardından yazar-şair Myumin Ali’nin Divan Yayıncılık tarafından çıkarılan “Köprü” dergisi ekseninde oluşturulan “Makedon-Türk edebiyatı (şiir)” adlı kitabının giriş bölümünde Eğitim Fakültesi Dekanı Uluslararası Balkan Üniversitesi’nden (IBU) Dr. Seyhan Murtezan İbrahim ve Kosova Türk Yazarlar Derneği Başkanı Dr. Taner Güçlütürk birer konuşma yaptılar.

Program, yazar ve şair Myumin Ali’nin imza töreniyle sona erdi.

İlginizi Çekebilir