BALKAN | Kosova’da 2022 Sanatçı, Kültür, Spor ve Gençlik Ödülü sahiplerini buldu

Prizren Belediyesi Kültür, Gençlik ve Spor Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen 2022 Spor, Gençlik ve Kültürel Sanat Ödül Töreni kapsamında, seçici kurulun sonuçlarına göre edebiyat alanında yazar ve şairlere ödülleri takdim edildi. değerlendirmeler. .

Kosova Türk Yazarlar Derneği Eşbaşkanı ve Kosova enstitüleri öğretmeni Yunus Emre, şair-yazar, Türkolog Dr. Taner Güçlütürk, çağdaş Türk edebiyatı alanındaki edebî eserleri, yayımlanmış yayınları ve eserleriyle 2022 Edebiyat Ödülü’ne Yılın Sanatçısı olarak layık görülmüştür. Prizren’deki modern Arnavut edebiyatının önde gelen isimlerinden Salaidin Krasniqi, Yılın Sanatçısı olarak 2022 Yılın Edebiyatı ödülüne de layık görüldü.

Art Theatre, Short Circuit ve Aziz Bush Theatre gibi tiyatro organizasyonlarında yönetmen/oyuncu olan Tansu Kerwan, 2022 Gösteri Sanatları ve Oyunculuk Ödülü’ne layık görüldü. Ünlü karikatürist ve sanatçı Ghani Sunduri de karikatür alanındaki değerli çabalarından dolayı Yılın Sanatçısı ödülüne layık görüldü. Ünlü yönetmen Sameer Karahoda da uluslararası başarısından dolayı Yılın Sanatçısı seçildi. Prizren’in uluslararası tanınırlığına katkı sağlayan Dokufest film ve belgesel festivali, yılın en değerli sanatsal etkinliği unvanına da layık görüldü.

Prizren Belediye Başkanı Shachir Totai yaptığı konuşmada, “Kenti uluslararası ölçekte en iyi tanıtan değerler siyaset değil, sporcular, sanatçılar, kültür gazileri, spor, sanat ve kültür organizasyonlarıdır. Gelen teklifler ve Seçim Komisyonu’nun değerlendirmeleri sonucunda 2022 kültür, spor ve gençlik ödülü kazanan sanatçılar ile gazileri ve bu alanlarda başarılı kuruluşları tebrik eder, hepinize teşekkür ederiz. Daha iyisini hak ediyorsunuz” dedi. Belediye Başkanı Totai, kültür müdürü ve belediye meclisi başkanı ile birlikte kazananlara ödüllerini takdim etti ve onlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Akşam ise Prizren Belediyesi tarafından Türkiye Kültür Sanat Derneği “Doğru Yol” ve önde gelen Boşnak derneği “Çarski Behar” yılın en aktif dernekleri olarak ödüllendirildi ve “2022’nin en iyi dernekleri Türkiye’ye katkı sağladı” geleneklerimizin korunması” kültür ve sanat ödülleri.

Ödül töreni, Prizren Belediyesi Cumhurbaşkanlığı Konutu’nda düzenlenen görkemli ödül törenine davet ve ardından verilen kokteyl ile sona erdi.

İlginizi Çekebilir