BALKAN | Kosova’da elektrik fiyatlarına yaklaşık yüzde 15 zam

Kosova Enerji Düzenleme Kurumu (ZRRE), Nisan ayından itibaren yürürlüğe girecek olan elektrik tarifesine ülkede yüzde 15,4 oranında zam yapıldığını bildirdi.

ZRRE Yönetim Kurulu Başkanı Ymer Feyzullahu, ülkenin elektrik üretim kapasitesinin sınırlı olması ve artan enerji ithalat fiyatları nedeniyle tarifeyi artırma kararı aldıklarını söyledi.

Feizullahu, elektrik tarifesinde nisan ayından itibaren geçerli olacak yüzde 15,4 zam yapıldığını, artışın ayrım gözetmeksizin tüm kategorilere uygulanacağını söyledi.

Saatte yaklaşık 900 megavat elektrik üretme kapasitesine sahip olan Kosova’da, özellikle kış aylarında hanelerin elektrikle ısınmasıyla oluşan artışla talep saatte 1.400 megavata kadar çıkmakta ve bu fark ithal edilmektedir. yurtdışından gelen.

Geçen yıl ZRRE, tüketicileri sınıflandırmaya ve ayda 800 kilovattan fazla elektrik kullanan haneler ve işletmeler için geliri artırmaya karar verdi.

Avrupa İstatistik Ofisi’ne (Eurostat) göre Kosova, Avrupa’da 2022’nin ilk yarısında en ucuz elektrik tüketen ülke konumunda.

Yeni oranlar 1 Nisan’da yürürlüğe girecek.

AAA

İlginizi Çekebilir