BALKAN | Kosova’da yayınlanan My Turkish dergisinin 268. sayısı çıktı.

Kosova Türkçesinin korunması ve gelecek nesillere aktarılmasında önemli rol oynayan Türkm dergisi 268. sayısına ulaştı.

My Turkish Genel Yayın Yönetmeni Zeynel Beksaç’ın 268. sayısıyla ilgili yazısını sizlerle paylaşıyoruz:

“Merhaba sevgili okurlarımız.

Yeni sayıda birlikte olmaktan mutluluk duyuyoruz.
“TÜRKSOY Yazarlar Birliği”, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından, Teşkilat çerçevesinde Türk dünyası edebiyatına yeni bir soluk getirecek olan Türk coğrafyasında yaşayan yazarlara altlık sağlamak amacıyla kurulmuştur. Türk dünyasının yazarlarını ve eserlerini tanıtmanın yanı sıra birbirimizi tanımak, ortak sorunları tespit etmek ve çözmek için araştırmalar yapmak. Haberi 3. sayfamızdan okuyabilirsiniz.
Havva Tekin, Necati Zekeriya ve Enver Baki hikayeleriyle derginin bu sayısına konuk oluyorlar.
Bestami Yazgan, okurlarını bir demet şiirle karşılıyor.

Ahmet Tolgay, özgün kültür okulu Kıbrıs’ın damadı Harid Feday için yazdığı “Işık Adamı Harid Feday’in Anısına” yazısıyla ilk kez Türk okurlarını karşılıyor.
Sedat Orsel “Ölüm Çiçekleri” ve İskender Muzbeg “Nimetullah Hafız Hakkında Birkaç Söz” yazılarıyla okurlarla buluşuyor.
Geçtiğimiz günlerde Prizren’deki Yunus Emre Enstitüsü’nde Leila Sherif Emin ve Myumin Ali’nin yeni çıkan kitapları için bir tanıtım etkinliği düzenlendi. Dergimizin bu sayısında konuyla ilgili haberleri okuyabilirsiniz.

18 Mart Çanakkale Sanat Tiyatrosu’nun Kosova Türk Delegasyonu Temsilciliği’nin katkılarıyla düzenlediği “Zafer ve Şehitler Günü” adlı tiyatro oyunu Prizren’de büyük ilgi gördü. İzleyiciler, Prizren Üniversitesi’nin amfi tiyatrosundaki “Ukshin Hoti” gösterisine katıldı. Salon doluyken Sanat Tiyatrosu direktörü Sonay Bush, Prizren’de başka tiyatro olmadığı için 6 aydır tüm performanslarını üniversite amfi tiyatrosunda sergilediklerini ve bu salonu tiyatroya dönüştürmeye çalıştıklarını belirtti. sahneye koyabildikleri zaman. Haberin tam metnini derginin bu sayısında bulacaksınız.
Geçen yıl Üsküp ve Priştine Üniversitelerinde öğretim görevlisi olan Prof. Dr. Yusuf Hamzaoğlu’nun “Osmanlı Öncesi Avrupa’da Türkler ve İslam” adlı 630 sayfalık kitabının tanıtımını geçen yıl bir Türk dergisine yapmıştık. Yazarımız iki ciltlik devasa bir kitap yayınlayarak Türk ve dünya bilim dünyasına eşsiz bir katkı daha yapmıştır.
Dergimizin düzenli yazarlarından Aziz Özgur, Prof. Dr. Yusuf Hamzaoğlu’nu Ankara’daki evinde ziyaret ederek “Balkanlar’da Türk-Müslüman Soykırımı” adlı iki büyük ciltli kitabından bahsetti. 1184 yılından başlayarak çok geniş bir tarihi kapsayan kitap hakkında detaylı bilgi. 1999 yılına kadar Balkan Yarımadası’nda yaşayan Türklerin tarihin derinliklerinden günümüze kadar olan geçmişinin detayları bu sayıda okunabilir. benim türkçem
Ayrıca Enver Baki’nin 80. ve 60. yıl dönümü olması nedeniyle “22 Mart Dünya Çocuk Şiir Günü” yazısında Mehmet Yardımcı’dan bahsedilirken, Prof. Dr. Nimetullah Hafız’a verilen KIBATEK ödülü ile ilgili haberlere de buradan ulaşabilirsiniz.
Yeni bölümde tekrar buluşana kadar sağlıkla kalın, hoşçakalın, dost kalın…”

İlginizi Çekebilir