BALKAN | Kosovalı boksör, çekince nedeniyle Hindistan’da düzenlenen Dünya Şampiyonasına katılamadı

Kosovaikisinden biri boksÖrneğin Donieta Sadikuitibaren, Hindistanİstanbul’da yapılacak “Uluslararası Boks Birliği (IBA) Kadınlar Boks Dünya Şampiyonası”nda Kosova’nın devlet sembollerini kullanmama zorunluluğu nedeniyle müsabakalara katılmayacağı bildirildi.

Kosova Olimpiyat Komitesi (KOC) yaptığı açıklamada, Hindistan Dışişleri Bakanlığı’nın bunu Kosovalı sporcular için vize onayı şartına bağladığını söyledi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Şampiyona organizatörü, boksörümüzün katılımının ancak 2 şartla mümkün olduğunu açıkladı. Kosova bayrağı ve milli marşı Dünya Kupası sırasındaki törenlerin hiçbirinde kullanılamayacak ve Kosovalı sporcuların kıyafetlerine basılmış olsa bile kendi bayraklarını takmalarına izin verilmeyecek. Hindistan devletinden gelen bu durumu ve ayrımcılığı gören Kosova Boks Federasyonu, Hindistan’a hiç gitmeme kararı aldı.”

Kosovalı boksör Sadiku’nun Hindistan’da düzenlenen uluslararası turnuvalarda üçüncü kez koşulan bir şartla mücadele edemeyeceği bildirildi.

“Sporun insanlar arasında barışı ve anlayışı teşvik etme yeteneğine inanıyorum”

Sadiku, sosyal medya hesaplarından yayınladığı video mesajında, Kosova’ya siyasi nedenlerle diğer ülkelerden farklı muamele edilmesinin haksızlık olduğunu vurguladı.

Şampiyonada mücadele edemediği için hayal kırıklığına uğradığını belirten Sadiku, “Sporun insanları bir araya getirme, insanlar arasında barış ve anlayışı geliştirme gücüne inanıyorum. Bu video ile Hindistan Hükümeti’ni kararını yeniden gözden geçirmeye ve Kosova Cumhuriyeti için tüm haklarımla savaşmama izin vermeye çağırıyorum.” kullanılan ifadeler.

Kosovalı futbolcu Vedat Muriç de Twitter hesabından olaya yanıt vererek, “Sporun birleştirici gücü unutulmamalı ve sporculara bu yaptırımlar uygulanmamalı.” genel.

– Hindistan’daki şampiyonada altın madalya kazanması bekleniyordu.

Kosova spor camiası, 2022 Dünya ve Avrupa Şampiyonası’nda bronz madalya kazanan Sadiku’nun Hindistan Şampiyonası’nda da altın madalya kazanmasını bekliyordu.

Şampiyona 16-26 Mart tarihlerinde Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de yapılacak.

Hindistan, 2008 yılında Sırbistan’dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı bağımsız bir devlet olarak tanımıyor.

AAA

İlginizi Çekebilir