BALKAN | Küresel sıcaklık artışı devam ederse, karadaki buz kütlesinin yüzde 32’si 2100 yılına kadar kaybolabilir.

Yeni bir çalışma, küresel sıcaklık artışlarının mevcut oranlarda devam etmesi durumunda kara buzu kütlesinin yüzde 32’sinin 2100 yılına kadar kaybolabileceğini göstermiştir.

ABD’li bilim adamları, yeni uydu görüntülerini kullanarak çeşitli iklim değişikliği senaryolarını ve bunların olası etkilerini belirlediler.

Araştırmayı yöneten ABD’deki Carnegie Mellon Üniversitesi’nden buzul bilimcisi David Rounce, son yıllarda buzul değişimini incelemek için daha fazla uydu görüntüsünün kullanıldığını ve her buzulun geleceğinin ayrı ayrı değerlendirildiğini söyledi.

Rounce, küresel sıcaklık artışı devam ederse 2100 yılına kadar karadaki buz kütlesinin yüzde 32’sinin ve buzulların yüzde 68’inin yok olacağını söyledi.

Buzulbilimci Rauns, bu buzul erimesinin deniz seviyesinin yükselmesini 115 milimetreye kadar artırabileceği kaydedildi.

Araştırmacılar, uluslararası toplum tarafından belirlenen küresel sıcaklık artışı 1,5 santigrat derecede tutulsa bile buzul kütlesinin yüzde 26’sının yok olabileceğini gözlemlediler.

Ayrıca, Birleşmiş Milletler’in (BM) tahmin ettiği gibi, küresel sıcaklık artışının 2100 yılına kadar 2,1 ila 2,9 santigrat derece arasında olması halinde, Avrupa, Batı Kanada, Amerika Birleşik Devletleri ve Yeni Zelanda’daki neredeyse tüm dağ buzullarının kaybolmak.

Dünya çapında 2 milyar insanın temiz su ihtiyacı karadaki 215.000’den fazla buzul tarafından karşılanıyor ancak eriyen buzullar, deniz seviyesi yükseldikçe deniz kenarında yaşayan milyarlarca insan için tehdit oluşturuyor.

Çalışma Science dergisinde yayınlandı.

AAA

İlginizi Çekebilir