BALKAN | Macaristan, AB yardım fonlarıyla ilgili belgelerin birkaç gün içinde imzalanmasını bekliyor

Macar hükümeti, COVID-19’un ekonomik etkisiyle mücadele etmek için kurulan Avrupa Birliği (AB) kurtarma fonlarından 5,8 milyar Euro hibe almasını sağlayacak bir kurtarma planının birkaç gün içinde imzalanmasını bekliyor. epidemi.

Macaristan Bölgesel Kalkınma Bakanı Tibor Navrasiç düzenlediği basın toplantısında, üye ülke temsilcilerinin ülkelerinin hazırladığı planı onaylayarak Avrupa Konseyi’nin onayına sunduğunu söyledi.

Alınan kararla Macar hükümetinin daha önce koyduğu hedefe ulaşarak AB fonlarını kullanacağını kaydeden Navraksiks, birkaç gün içinde imzaların beklendiğini söyledi.

Macar hükümetinin AB fonlarının ülkeye akışı için gerekli reformları yaptığını ve bu kapsamda çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Navraksiks, hükümetin AB Komisyonu ile müzakereleri sürdürdüğünü söyledi.

Navracsics ayrıca AB fonlarının yüzde 48’inin iklim ve enerji politikası hedeflerine ulaşılmasına yardımcı olan programları finanse etmek için kullanılacağını, yüzde 30’unun ise dijital altyapıyı güçlendirmek için kullanılacağını söyledi.

AB ile Macaristan arasında anlaşma

AB, Macaristan’ı demokrasi ve hukukun üstünlüğü gibi kilit alanlarda gerilemekle uzun süredir eleştiriyor.

Ayrıca AB, Macaristan’a yönelik kurtarma programını onaylamamış ve hukukun üstünlüğü mekanizmasına uygun olarak AB fonlarını ülkeye aktarmamıştır.

Öte yandan Macaristan, gelecek yıl Ukrayna için 18 milyar avroluk mali kurtarma ve oybirliğiyle onay gerektiren küresel bir vergi anlaşması gibi konuları onaylamadı.

Son aşamada Macaristan, gerekli adımlar atılana ve kurtarma programının fonları kesilene kadar Birliğin fonlarının bir kısmının dondurulması karşılığında Ukrayna’ya mali destek ve vergilendirmeye ilişkin bir anlaşmayı onayladı.

AAA

İlginizi Çekebilir