BALKAN | Macaristan, AB’nin Ukrayna’ya yaptığı mali yardımı veto etti

AB’nin Ukrayna’ya mali destek sağlamasına ve bunun için ortak krediler almasına bir bütün olarak karşı çıkan Macaristan, her üye devletin Ukrayna’ya elinden geldiğince yardım etmesi gerektiğini savunuyor.

Macaristan, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin Ukrayna’ya gelecek yıl için 18 milyar avroluk mali yardım sağlama paketini veto etti.

27 AB üye ülkesinin maliye bakanları Brüksel’de bir araya geldi.

Toplantının gündeminde, AB bütçesini hukukun üstünlüğüne bağlayan bir mekanizma kapsamında Macaristan’a sağlanacak fonların sağlanması, Macaristan’ın kurtarma planının değerlendirilmesi, 2023’te Ukrayna’ya 18 milyar Euro’luk mali destek paketi ve Çok uluslu şirketlere yüzde 15 oranında küresel asgari kurumlar vergisi uygulamasında farklı isimler vardı.

AB dönem başkanlığını yürüten Çek Cumhuriyeti Maliye Bakanı Zbynek Stanyura görüşmenin sonunda Ukrayna’ya gelecek yıl 18 milyar avroluk mali desteği içeren paketin onaylanmadığını söyledi.

AB ülkelerinin oybirliğiyle talep ettiği paketin kabul edilemeyeceğine işaret eden Stanjura, Macaristan’ın vetosunu aşan bir çözüm için çalışmalara başladıklarını ve 26 üye ülkenin desteğini aldıklarını söyledi.

Stanjura, Ocak ayında Ukrayna’ya mali destek başlatma hedeflerini sürdürdüklerini söyledi.

Macaristan’ın Ukrayna’ya yardım paketini veto etmesi üzerine bakanlar, Macaristan’ın finansmanı konusunu gündemden çıkardı. Böylece AB ülkeleri Macaristan’a fon gönderme kararını erteledi.

Macaristan’ın karşı çıktığı küresel kurumlar vergisi konusu da toplantıda ele alınmadı. Vergi anlaşması, küresel şirketlerin 2023’ten itibaren en az yüzde 15 oranında vergilendirilmesini gerektiriyor.

Macaristan, COVID-19 salgınının ekonomik etkisiyle başa çıkmak için oluşturulan AB kurtarma fonlarından 5,8 milyar avro hibe almayı planladı.

AB ülkeleri bu yıl bu kurtarma programını onaylamazsa Macaristan para kaybedecek. Macaristan’ın AB bütçesinden alması beklenen 7,5 milyar avroluk uyum fonu, hukukun üstünlüğü mekanizması nedeniyle donduruldu. Bu kaynağın yayınlanması Üye Devletlerin onayını gerektirir.

AB, Macaristan’ın yargı bağımsızlığı, maliyet kontrolü, yolsuzlukla mücadele ve hesap verebilirlik gibi çeşitli alanlarda fon sağlama konusunda ilerleme kaydetmesini bekliyor.

AB’nin Ukrayna’ya mali destek sağlamasına ve bunun için ortak krediler almasına bir bütün olarak karşı çıkan Macaristan, her üye devletin Ukrayna’ya elinden geldiğince yardım etmesi gerektiğini savunuyor.

Random Post