BALKAN | Macaristan Başbakanı Orban: Türk dünyası, Türk devletleri kilit rol oynayacak

Küresel bloklar arasında diyalog kurulmasıyla ilgili konuşan Macaristan Başbakanı Orban, “Türk dünyası, Türk devletleri kilit rol oynayacaktır” dedi. söz konusu.

Orban, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) olağanüstü zirvesinde konuştu.

6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş depremi nedeniyle taziyelerini ileten Orban, ülkesinin Türkiye’yi arama kurtarma ekipleriyle desteklediğini söyledi.

Ülkesinin Türkiye’ye yardım etmeye devam ettiğini kaydeden Orban, bu kapsamda 100 tonun üzerinde tıbbi malzeme göndermeyi planladıklarını söyledi.

Orban, Türkiye’nin son yıllarda ciddi anlamda geliştiğini ve buna kendisinin de şahit olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Türkiye’ye ilk olarak 2000 yılında Başbakan olarak geldim ve 10 yılı aşkın süredir Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan ile birlikte çalışıyorum. Son 23 yılda Türkiye’nin gelişimine, Türkiye’deki harika gelişmelere tanık oldum. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde kaydedilen bu önemli gelişmeyi kendi gözlerimle gördüm. Bunun gelecekte de devam edeceğinden eminim. Sayın Cumhurbaşkanım, önümüzdeki dönemde toparlanma sürecine destek vermekten gurur duyacağımızın garantisini verebilirim.”

Macaristan’da 1848-1849 Kurtuluş Savaşları’nın 175’inci yıl dönümünün kutlandığını ve Osmanlı’nın o dönemde Avusturya ve Rusya’ya karşı özgürlük mücadelesi veren Macarlara kapılarını açtığını anlatan Orban, Türk-Macar dostluğunun çok eskilere dayandığını ifade etti. . uzun mesafe.

Rus-Ukrayna savaşının Avrupa’yı ciddi şekilde etkilediğini ve ülkesinin Ukrayna’nın komşusu olduğunu vurgulayan Orban, Ukrayna’da Macar azınlığın yaşadığını, Rus-Ukrayna savaşında Macarların öldüğünü söyledi.

Rusya-Ukrayna savaşında bir an önce ateşkes ve barış ilan edilmesi gerektiğini kaydeden Orban, savaş nedeniyle Avrupa’nın yeniden inşa edildiğini ve bunun Türk dünyasını da etkileyeceğini söyledi.

Orban, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da minnettarım. Bu savaşın iki tarafı arasında müzakereleri başarıyla başlatan tek kişi o. Barışı ancak bu şekilde sağlayabiliriz. Barış davasına katkılarından dolayı Sayın Erdoğan’a şükranlarımızı sunuyoruz.” söz konusu.

TDT üyelerinin de Rus-Ukrayna savaşına barış getirilmesini desteklediğini ifade eden Orban, “Barış sesimize daha güçlü bir şekilde katkıda bulunan TDT üyelerine teşekkür ediyorum. Her gün savaşa itilen insanlar var, bu yüzden barışın sesini duymak ve barışçıl dileklerin sesini güçlendirmek çok önemli. Burada küresel çoğunluğa baktığımızda ülkelerin çok büyük bir bölümü zaten barış istiyor.” dedi.

Küresel ölçekte bloke etmek yerine tüm ülkeler arasında bağlantı kurulmasından yana olduklarını belirten Orban, “Türk dünyası, Türk devletleri (küresel bloklar arasında diyalog kurulmasında) kilit rol oynayacaktır” dedi. söz konusu.

İlginizi Çekebilir