BALKAN | Macaristan, Rusya’ya karşı nükleer yaptırımları desteklemiyor

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Péter Szijjártó, Macar-Rus nükleer işbirliğini sınırlayacak hiçbir yaptırımı kabul etmeyeceklerini söyledi.

Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanlarının Brüksel’deki toplantısına katılan Bakan Szijjártó, düzenlediği basın toplantısında, AB’nin Rusya-Ukrayna savaşıyla bağlantılı olarak Rusya’ya yönelik yeni yaptırım paketine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Toplantıya katılan bakanların büyük çoğunluğunun Rusya’ya yönelik yeni yaptırımları desteklediğini söyleyen Szijjártó, Macar hükümetinin yaptırımları etkisiz bulduğunu ve bu nedenle desteklemediğini söyledi.

Szijjártó, “Yaptırımlar AB’yi çıkmaza soktu. Yaptırımlar biz Avrupalılara Ruslardan daha çok zarar veriyor. Herkes görebilir. Bu siyasi bir açıklama değil, bu bir gerçek.” dedi.

Nükleer enerjiye yaptırım uygulanması konusunun her zaman tartışıldığını ancak henüz bir karara varılmadığını vurgulayan Szijjártó, “Macar-Rus nükleer işbirliğini sınırlayacak en küçük bir adımı bile desteklemeyeceğiz.” dedim.

Rusya’ya nükleer enerji konusunda yaptırımların ülkesinin enerji güvenliğini tehlikeye atacağını savunan Szijjártó, Macaristan’daki Paks nükleer santralinin ülkenin elektrik ihtiyacının yarısını ürettiğini, bu nedenle nükleer enerji olmadan ülkesinin elektrik ihtiyacının karşılanamayacağını belirtti.

Szijjarto, ülkesinin 40 yıldır nükleer enerji kullandığını ve 9 yıl önce Paks nükleer santralinin genişletilmesi konusunda Rusya ile anlaştıklarını vurguladı.

Szijjarto, ülkesinin bazı Rus vatandaşlarının yaptırım listesine alınmasına karşı olduğu yönündeki eleştirilerine ilişkin olarak, “Yasal açıdan yaptırım listesine alınmaması gereken kişilerin yaptırım listesine alınmaması gerektiğini düşünüyorum. Avrupa’ya olan güveni korumak için.” şeklinde cevaplanmıştır.

AAA

İlginizi Çekebilir