BALKAN | Macron ve Scholz, güçlü bir Avrupa için savunma sanayisine daha fazla yatırım yapmak istiyor

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yarının güçlü Avrupa’sı için askeri ve savunma sanayi temellerine daha fazla yatırım yapmaları gerektiğini söyledi.

Scholz ve Macron, Élysée Anlaşması’nın 60. yıldönümü münasebetiyle Alman Frankfurter Allgemeine ve Fransız Journal du Dimanche için ortak bir makale yazdı.

İki lider, bir makalelerinde şu anki ilk büyük zorluğun Avrupa’nın daha egemen ve uluslararası bir düzeni şekillendirecek jeopolitik kapasiteye sahip olmasını sağlamak olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Yarının güçlü bir Avrupa’sı için, silahlı kuvvetlerimize ve Avrupa’daki savunma sanayimizin temeline daha fazla yatırım yapmalıyız. Bu, savunma kabiliyetimizi artıracak ve dolayısıyla transatlantik ilişkiyi güçlendirecektir. Avrupa yeteneklerinin geliştirilmesi ve NATO’da daha güçlü bir Avrupa dayanağı, bizi Atlantik ötesinde ABD için daha güçlü bir ortak yapacak. Büyük uluslararası askeri görevlerle başa çıkmada daha donanımlı, daha verimli ve daha etkili olacağız.”

Eski Şansölye Konrad Adenauer ve eski Fransa Cumhurbaşkanı Charles de Gaulle’ün hayallerini gerçekleştirmekte kararlı olduklarını vurgulayan Scholz ve Macron, yazıda şu ifadeleri kullandı:

“Çocuklarımız büyüyünce bu kıtanın vatandaşı olduklarında Avrupa Birliği’ni daha da güçlü bir umut lideri yapmaya kararlıyız. Avrupa’daki ortaklarımız ve dostlarımızın da bu kanaati paylaştığını birçok görüşmemizden biliyoruz. Onlarla birlikte bu inancı gerçeğe dönüştürmek istiyoruz. Gelecek nesil için Avrupa’mızı şekillendirmek amacıyla yedi stratejik hedef doğrultusunda çalışmak istiyoruz.”

Jeopolitik gücün sadece askeri araçlara değil, stratejik alanlarda esnekliğe ve ileriye bakabilme becerisine de bağlı olduğunu belirten liderler, stratejik kaynak çeşitliliğini artıracaklarını, kritik alanlarda kabiliyetlerini güçlendireceklerini ve jeopolitik güç olmayı hedeflediklerini kaydetti. dünyanın ilk karbon nötr kıtası…

Enerji dengesinde milli tercihin benimseneceğini bildiren Scholz ve Macron, şunları kaydetti:

“Öncelikle yenilenebilir ve düşük karbonlu enerji, enerji verimliliği önlemleri, güçlü ara bağlantılar ve üretip ithal edeceğimiz hidrojen kullanımına odaklanacağız. Elektrik piyasasının işleyişini iyileştirmek için çalışacağız ve Avrupa düzeyinde ortak gaz alımlarına katılacağız. Birleşmiş Milletler Şartı’nda yer alan uluslararası düzeni korumak için çalışan herkesle stratejik ortaklığımızı güçlendirmek istiyoruz. Refahımızın mihenk taşı olarak serbest ve adil ticareti teşvik etmek istiyoruz. (Dünya Ticaret Örgütü) DTÖ merkezli iddialı bir ticaret gündemini ve ticari ilişkilerimizi daha geniş bir temele oturtmak için dünyanın dört bir yanındaki ortaklarımızla yapılan modern ticaret anlaşmalarını destekliyoruz.”

İklim değişikliğiyle mücadelenin önemine vurgu yapan Scholz ve Macron, ekolojik geçişin getirdiği zorlukların aşılmasında vatandaşları destekleyeceklerini söyledi.

İki lider, Avrupa endüstrisinin rekabet gücünü desteklemek ve rekabeti ve yeniliği teşvik eden bir ortam yaratmak için iddialı bir strateji uygulamak için çaba göstereceklerinin altını çizdi.

Bireysel özgürlükler, hukukun üstünlüğü, demokratik katılım ve vatandaşlarının korunmasının AB’nin temel değer ve ilkeleri olduğunu belirten Scholz ve Macron, AB’nin Avrupa vatandaşlarını ve onların özgürlüklerini korumaya devam etmesi gerektiğini vurguladı.

İki lider, uluslararası dijital standartların belirlenmesinin yanı sıra hukukun üstünlüğünü ve bireysel özgürlükleri teşvik etme çabalarını istedi. ifadesini kullandı.

Scholz ve Macron, özellikle öğrencilerin hareket özgürlüğünü sağlamak istediklerini ve AB’nin dış sınırlarında etkili denetimler olması gerektiğini söylediler.

Batı Balkan ülkelerini değerlendiren Scholz ve Macron, AB genişlemesi yolunda hızlı ve somut ilerleme sağlamak için çalıştıklarını söylediler.

Fransa cumhurbaşkanı ve Almanya Başbakanı da genişlemiş bir AB’nin daha etkin kurumlarla ve daha hızlı karar alma süreçleriyle devam etmesi gerektiğini söyledi ve kararların özellikle Avrupa Konseyi’nde nitelikli çoğunlukla alınmasını talep etti. .

Élysée Anlaşması’nın imzalanmasının yıl dönümünde Almanya ve Fransa’nın Avrupa’nın temel konularında anlaştığını vurgulayan iki ülke liderleri, “İstikrarlı, güçlü ve egemen bir AB için aynı hedefleri takip ediyoruz. Farklılıklarımızın olmadığı alanlarda Avrupalı ​​ortaklarımızla tartışmak istediğimiz ortak cevaplar bulmak için kararlılıkla çalışıyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

AAA

İlginizi Çekebilir