BALKAN | Makedonyalı genç, kurduğu akademiyle ülkedeki “3 boyutlu dünyanın” kapılarını aralıyor.

Kuzey Makedonya merkezli “M3DS Academy for 3D and Game Design” (M3DS Academy for 3D and Game Design), 3D alanında öğrencilere verdiği eğitimlerle katılımcıları “3D dünyası”nda bir yolculuğa çıkarıyor.

2019 yılında New York Times Meydanı’nda Dünyanın En İyi 100 3D Sanatçısı arasına adını yazdıran 27 yaşındaki Stefan Mitov, akademi, 3D dünyası, 3D baskı, 3D filmler ve oyun tasarımı hakkında konuşuyor. 3D alanında gençleri yetiştirmeyi amaçlayan , gazetecilere açıklamalarda bulundu.

2016 yılında Kuzey Makedonya’da kurduğu akademide 3D teknolojisi dünyasının kapılarını araladığını iddia eden Mitov, 1970’li yıllarda Star Wars filmlerinde görsel efektlerin yaygınlaştığını ve 3D teknolojisinin daha yaygın kullanılmaya başladığını söyledi.

Mitov, 3 boyutlu üretim için 2 boyutlu bir görüntünün başka bir görüntünün üzerine yerleştirildiğini ve işlendiğini açıklayarak şöyle devam etti:

“Teknolojinin gelişmesiyle artık bilgisayar kullanarak birbirine yapıştırdığımız nesneleri ekliyoruz. Bunu 3 boyutlu bir programda yapıyoruz. Öğrenci her zaman modelleme ile başlar. “Ürünün nasıl görüneceğini modellemek” anlamına gelir. Ardından (3D olarak oluşturmak için) karakterin rengi üzerinde çalışıyoruz. Desenler teknik olarak işlenir ve elle çizilir. Kemikler, karakterin hareket edeceği alana yerleştirilir. Sonra karakter canlanıyor ve bu, sektördeki en zorlu mücadelelerden biri.”

3 boyutlu baskı

3D baskı hakkında konuşan Mitov, “Önceden ahşap ve metalden yapılan makine kalıpları, günümüzde 3D baskı kullanılarak çok daha hızlı yapılmaya başlandı. Mühendisler, 3D baskıyı sektörlerinde ileriye doğru büyük bir adım olarak gördüler. Sektöre böyle girdik.” ifadesini kullandı.

3D baskının tıpta da kullanıldığını kaydeden Mitov, “Son dönemde diş ölçülerini üretmeye başladık. Hastalar için daha düzgün dişler yapılır ve köprüler yapılır. Ülkede bu adımı giderek daha niteliksel bir düzeye taşıdığımız için çok mutluyum.” söz konusu.

video oyunu üretimi

Akademiden mezun olan ve daha sonra o akademide eğitmen olarak çalışmaya başlayan 20 yaşındaki Simon Zafirowski, video oyun üretimi hakkında şunları söyledi: “Karakterin nasıl görüneceğini tam olarak öğrendikten sonra oyuna hazırlanma sürecine geçiyoruz. . Aslında burada karaktere hayat vermek gerekiyor. Oyunda hareket edebilmesi için kemiklerin eklenmesi gerekiyor.” dedi.

Zafirovsky, bu süreçten sonra karakterin oyunda önceden ayarlanmış bir sahneye taşındığını belirterek, “Sahne de karakterden tamamen ayrı. Burada detaylara dikkat var. Ama daha da önemlisi, tüm sahnenin üç boyutlu olması ve karakterin oraya ait değilmiş gibi görünmesi için alanı güzelce detaylandırmak. ifadesini kullandı.

Akademi, okullara 3D yazıcı bağışladı

Sosyal sorumluluk alanında da çalışmalar yapan “M3DS Academy of 3D and Game Design” üniversitelere 3D yazıcı bağışında bulunuyor ve 3D dünyasına girmek ve yeni bir dünya kurmak isteyen gençlere yardımcı olmak için ülke belediyelerinde ücretsiz seminerler düzenliyor. , yaratıcı ve uzman kadro.

İlginizi Çekebilir