BALKAN | Mescid-i Aksa’da yaklaşık 120 bin Müslüman bayram namazı kıldı.

Yaklaşık 120.000 Müslüman, Ramazan Bayramı sabah namazı için İslam’ın üçüncü tapınağı olan Mescid-i Aksa’nın önünde sıraya girdi.

Sabah saatlerinde Filistinliler ve her yaştan Müslüman, işgal altındaki Doğu Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya gitti.

Mescid-i Aksa’nın bulunduğu Eski Şehir bölgesinde bayram namazı nedeniyle yaya ve araçların hareket ettiği görüldü. Aksı kapılarında yaşanan izdihamda cemaatçiler tekbir ve salavatlar getirerek dualar etti.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, yaklaşık 120 bin kişi bayram namazını Mescid-i Aksa’da kıldı.

Namazın ardından bayramlaşma tekbirlerle başladı. Toplantıya bayramlık kıyafetlerle gelen çocuklara dikkat çekildi.

Mescid-i Aksa’da bayram namazı kılan bir grup Türk de cemaate lokum ve fındık dağıttı.

Cemaate lokum ikram eden Mustafa Güleren, Anadolu (AA) haber ajansına yaptığı açıklamada, daha önce Kudüs’ü ziyaret ettiklerinde Filistinlilerin çok iyi karşılanması nedeniyle bu jesti yapmayı düşündüklerini söyledi.

Ramazan’ın son günlerini Kudüs’te ve Mescid-i Aksa’da geçirmenin “sözle ifade edilemeyeceğini” ifade eden Güleren, Kudüs’te Ramazan ayında daha da güçlenen bir kardeşlik havası olduğunu söyledi.

İsrail polisinin 4-5 Nisan tarihlerinde Mescid-i Aksa’da ibadet edenlere şiddet uyguladığı baskınlar, Ramazan ayı boyunca Doğu Kudüs’ün Eski Kent bölgesinde gerilimi tırmandırdı.

İsrail’in Ramazan’ın son on gününde fanatik Yahudilerin Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemesini engellemesinin ardından tansiyon hafifledi.

İlginizi Çekebilir