BALKAN | Mini Neptünlerin süper Dünyalara dönüştüğü bulundu

Gökbilimciler, kabarık atmosferlerini kaybetmiş ve süper Dünyalar haline gelmiş olabilecek mini Neptün gezegenlerini gözlemlediler.

The Astronomical Journal’da iki ayrı makale olarak yayınlanan sonuçlar, Caltech internet sitesinde yer alan habere göre, üniversite liderliğindeki bir gökbilimciler ekibi tarafından keşfedildi.

Yeni araştırmada, Hawaii’deki Maunakea’nın tepesindeki WM Keck Gözlemevi, 103 ışıkyılı uzaklıktaki TOI 560 adlı bir yıldız sistemindeki iki mini Neptün gezegeninden birini incelerken, NASA, HD 63433, 73 yörüngesinde dönen iki mini Neptün’ü inceliyor. mesafe ışık yılı. Hubble Uzay Teleskobu kullanıldı.

Sonuçlar, atmosferik gazın TOI 560’ta TOI 560.01 olarak adlandırılan en içteki mini Neptün’den ve HD 63433’te HD 63433c olarak adlandırılan en dıştaki mini Neptün’den yayıldığını gösteriyor. Bu, mini Neptünlerin süper Dünyalara dönüşebileceğini gösteriyor.

Caltech yüksek lisans öğrencisi ve her iki çalışmanın baş yazarı Michael Zhang, “Çoğu gökbilimci, genç, küçük mini Neptün’ün buharlaşan bir atmosfere sahip olması gerektiğinden şüpheleniyor” dedi. Ama şimdiye kadar kimse görmedi.” söz konusu.

Çalışma ayrıca beklenmedik bir şekilde TOI 560.01 çevresindeki gazın ağırlıklı olarak yıldıza doğru kaçtığını buldu.

Zhang’ın danışmanı ve çalışmanın ortak yazarı gezegen bilimleri profesörü Heather Knutson şunları söyledi: “Çoğu model gazın yıldızdan kaçması gerektiğini öngördüğü için bu beklenmedik bir durumdu. Bu satış noktalarının pratikte nasıl çalıştığı hakkında öğrenecek çok şeyimiz var.” dedi.

“Dış gezegen araştırmacıları olarak, beklenmeyeni beklemeyi öğrendik. Bu egzotik dünyalar, güneş sistemimizde gözlemlediklerimizin ötesinde yeni fizikle bizi sürekli şaşırtıyor.” ifadesini kullandı.

“Helyum TOI 560.01’den kaçtı, genç mini Neptün” başlıklı çalışma NASA tarafından finanse edildi.

“Genç bir mini Neptün olan HD 63433c’den devam eden kütle kaybının tespiti” başlıklı çalışma, NASA’nın yanı sıra Avrupa Araştırma Konseyi, Bilimsel ve Teknolojik Yardımlar Konseyi (İngiltere), Ulusal Uzay Merkezi tarafından desteklendi. Araştırma (Fransa). ajansı), Tennessee Üniversitesi ve Tennessee Mükemmeliyet Merkezleri Programı tarafından finanse edilen Ulusal Bilim Vakfı.

ötegezegenler

Güneş benzeri yıldızların etrafında dönen ilk ötegezegenler 1990’ların ortalarında keşfedildi.

Mini Neptünler ve süper Dünyalar olarak ayrılan bu gezegenler, güneş sisteminde yer almıyor.

Süper Dünyaların Dünya’nın 1,6 katı (ve bazen Dünya’nın 1,75 katı) olduğu biliniyor ve mini Neptünlerin Dünya’nın iki ila dört katı büyüklüğünde olduğu biliniyor.

Gezegenlerin yıldızlarından gelen radyasyon, onların atmosferlerini soyar ve sıcak gazın, kaynar su kazanından çıkan buhar gibi püskürmesine neden olur.

Mini Neptünler, güneş sisteminin dışındaki yıldızların yörüngesinde dönen gezegenler olan bir dış gezegen sınıfı olarak bilinir. Neptün gezegeninin daha küçük ve daha yoğun versiyonları olan bu dünyalar, kalın gaz katmanlarıyla çevrili büyük kayalık çekirdeklerden oluşur.

İlginizi Çekebilir