BALKAN | NASA, Japonya’nın ilk “özel sektör” uzay aracından ayın yüzeyinde enkaz keşfetti

Amerika Birleşik Devletleri Hava ve Uzay Ajansı (NASA), “özel sektör” tarafından finanse edilen, ancak iniş sırasında düştüğü tespit edilen, aya inmesi gereken ilk Japon uzay aracından olası enkazı fotoğrafladı.

Independent’a göre NASA’nın Ay Keşif Uydusu (LRO), Japonya’nın ispace’in Hakuto-R Mission-1 uzay aracının enkazı olduğuna inanılan 4 büyük krateri fotoğrafladı.

İncelenen alan üzerinde uçan NASA LRO, iniş sahasının etrafında 10 fotoğraf çekti.

NASA ekibi, iniş girişiminden önce aynı bölgenin görüntülerini karşılaştırarak, “muhtemel iniş sahasında yüzeyde olağandışı bir değişiklik” belirledi.

Karşılaştırma, en az 4 çıkıntılı enkaz ve muhtemelen çıkarma gemisinin gövdesinin diğer parçaları olabilecek birkaç küçük yüzey değişikliğini ortaya çıkardı.

LRO mühendisi Emerson Speyerer, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, önümüzdeki aylarda bölgenin LRO kamera ile daha fazla analiz edileceğini belirtti.

ispace, Hakuto-R programının 2. ve 3. Aşamaları üzerinde çalışmaların devam ettiğini ve başarısız inişten elde edilen verilerin gelecekteki görevlere yardımcı olmasının beklendiğini duyurdu.

LRO daha önce İsrail uzay aracı Beresheet ve Hindistan’ın Vikram’ının kalıntılarını ay yüzeyinde bulmuştu ve her ikisi de başarısız olmuştu.

“Ticaret Ayı Zorlukları”

Japon kamu televizyonu NHK, başarılı olursa özel şirketin uzay aracının ilk kez ay yüzeyine ineceğini bildirdi.

Uzay aracının faydalı yükünde taşınan ve Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) ile oyuncak şirketi Tomy tarafından üretilen robotun yer tabanlı araştırma yapmasının planlandığı açıklandı.

Mürettebatsız uzay aracı, Aralık 2022’de Cape Canaveral’daki ABD üssünden bir SpaceX Falcon 9 roketi ile aya fırlatıldı.

Hakuto-R, 21 Mart’ta başarıyla Ay yörüngesine girdi, ancak uzay aracının 26 Nisan’da Ay yüzeyine inmesi nedeniyle Tokyo kontrol merkeziyle bağlantısını kaybettiğini ve uzay aracının düşebileceğini bildirdi. yere inmeye çalışırken.

Araştırma programı, adını “Japonların ayda yaşadığına inandıkları beyaz tavşan” türünden alıyor.

AAA

İlginizi Çekebilir