BALKAN | NATO AWACS uçağını Romanya’ya gönderdi

NATO, Rus hava faaliyetlerini izlemek için AWACS olarak bilinen bir erken uyarı uçağını Romanya’ya göndermeye hazırlanıyor.

NATO’dan yapılan açıklamaya göre AWACS uçağı 17 Ocak’ta Romanya’ya varacak. Uçaklar, NATO’nun bölgedeki varlığını güçlendirmek ve Rus Hava Kuvvetleri’nin askeri operasyonlarını izlemek için kullanılacak.

NATO Sözcüsü Oana Lungescu, NATO’nun ittifak topraklarının her santimetrekaresini koruma ve gözetme konusundaki kararlılığını vurgulayarak, şunları söyledi: “AWACS uçağımız diğer uçakları kilometrelerce öteden tespit edebiliyor. Bu, uçağımızı NATO’nun en önemli caydırıcı ve savunma varlıklarından biri haline getiriyor.” sözlerini kullandı.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının ardından NATO, Doğu Avrupa’daki varlığını artırdı. Bu amaçla bölgeye ilave savaş uçakları, gözetleme ve keşif uçakları, tanker uçakları sevk edildi.

Savaşın başlangıcından bu yana NATO AWACS uçakları, NATO sınırları yakınındaki Rus savaş uçaklarını izlemek için Doğu Avrupa ve Baltık bölgesi üzerinde düzenli devriye uçuşları yaptı.

Almanya’daki Geilenkirchen üssünde konuşlanmış filodan Romanya’ya gönderilen AWACS uçakları da birkaç hafta boyunca NATO hava sahasında keşif uçuşları yapacak. Uçakla birlikte Romanya’ya yaklaşık 180 personel gönderilecek.

İlginizi Çekebilir