BALKAN | NATO depremzedeler için Türkiye’ye 1000 konteyner göndermeye hazırlanıyor

“Yüzyılın felaketi” olarak anılan Kahramanmaraş depreminden etkilenenlerin barınması için NATO’nun Türkiye’ye göndereceği 1.000 konteyneri taşımaya hazırlanıyor.

Napoli’deki NATO Müşterek Kuvvetler Komutanlığından yapılan açıklamaya göre, depremzedelerin barınmalarını sağlayacak en az 1000 konteynerden oluşacak tesislerin sevkiyatına yönelik hazırlıklara bir süre önce başlandı.

Türkiye’ye “yarı kalıcı” yaşam alanları taşımak ve oluşturmak için 6 kişilik keşif ekibi önce saha araştırması yaptı. NATO’nun İtalya’nın Taranto kentindeki Güney Operasyon Merkezi’nde depolanan konteynerler daha sonra taşınmak üzere kaldırılmaya ve yerleştirilmeye başlandı.

Napoli’deki Müşterek Kuvvetler Komutanlığı tarafından koordine edilen nakliye çalışmaları kapsamında ilk parti konteynerler önümüzdeki hafta taşınacak.

En az 2.000 kişinin yarı kalıcı konut binalarına sığınması bekleniyor.

Daha önce yapılan bir NATO açıklamasında, barınaklar göndermek için en uygun lojistik ve nakliye seçeneklerinin değerlendirildiği ve tesisler kurulduktan sonra NATO ülkelerinin göndermeye başladığı kış koşullarına uygun çadırların etrafına çadırlar kurulacağı belirtilmişti.

Tipik olarak NATO tatbikatlarında ve operasyonlarında kullanılan karargah komplekslerinden oluşan tesislerin ısıtma, jeneratörler ve tıbbi odalar gibi tesisleri de içerdiği bildirildi.

Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Komutanı (SACEUR), General Christopher Cavoli, birlik gönderme çabalarına öncülük ediyor.

İlginizi Çekebilir