BALKAN | NATO genelkurmay başkanları bir araya geldi

NATO Genelkurmay Başkanları, başta Ukrayna’daki savaş olmak üzere ittifakın askeri meselelerini görüşmek üzere Brüksel’deki NATO Karargahında bir araya geldi.

Başkanlığını NATO Askeri Komite Başkanı Oramiral Rob Bauer’in yaptığı toplantıda, Türkiye’yi Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler temsil ediyor.

İki gün sürecek toplantının ilk gününde ittifakın yetenek ve kabiliyetlerinin güçlendirilmesi, savunma ve caydırıcılığının güçlendirilmesi, dijital dönüşüm, NATO kuvvetlerinin hazırlığının değerlendirilmesi, askeri stoklar ve lojistik gibi konular ele alınacak.

İkinci gün NATO’nun Kosova Barış Gücü’nü (KFOR), sahadaki durumu ve Kosova’daki güvenlik ortamını, Irak ve Ukrayna’daki NATO misyonunun çalışmalarını tartışacak.

Toplantının son oturumunda Ukrayna’yı ele alacak olan Genelkurmay Başkanları, NATO’nun Rusya ile savaş halinde olan Ukrayna’ya verdiği desteği takdir edeceklerdir.

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valery Zaluzhny, görüşmeye video konferans yoluyla katılarak sahadaki son durum hakkında bilgi verecek.

Toplantıya 30 NATO ülkesinin genelkurmay başkanlarının yanı sıra NATO’ya davet edilen İsveç ve Finlandiya’nın genelkurmay başkanları katılacak.

AAA

İlginizi Çekebilir