BALKAN | NATO tarihin en büyük hava ikmal tatbikatına hazırlanıyor

NATO, Almanya ve Doğu Avrupa’da başlangıcından bu yana en büyük hava ikmal tatbikatını yapacak.

12-23 Haziran tarihlerinde Air Defender 2023 tatbikatlarına 10.000’den fazla pilot ve 250’den fazla savaş uçağının katılması planlanıyor.

Yaklaşık 110 ABD Hava Kuvvetleri uçağı, tatbikat yapmak için Atlantik Okyanusu’nun diğer tarafından Avrupa’ya gelecek. Ayrıca tatbikata Avrupa’daki NATO ülkelerinden 80, uluslararası ortaklardan 60 uçak katılacak. Tatbikatlarda günde ortalama 250 sorti yapılacağı belirtiliyor.

Ayrıca tatbikatlara 25 ülkeden 20’den fazla uçak tipinde pilotlar katılacak. Bunlara F-35, Eurofighter, F-18, F-16, A-10, Gripen gibi uçak türleri dahildir.

Alman Hava Kuvvetleri tatbikatının amacı, ittifakın hava savunmasını güçlendirmek, güçlü hava caydırıcılığının devam ettiğinin sinyalini vermek ve Atlantik’in her iki yakasında uyumu teşvik etmektir.

Tatbikatın Doğu Avrupa kısmında NATO havadan erken uyarı ve AWACS radar uçaklarının yanı sıra bölgedeki müttefik uçakların uçuşları görev yapacak. AWACS uçakları ayrıca ittifakın doğu kanadı üzerinde günlük uçuşlar yapacak.

Tatbikata Almanya genelindeki neredeyse tüm Alman Hava Kuvvetleri hava üsleri dahil olacak.

Haziran ortasındaki tatbikatlarla bağlantılı olarak Almanya’nın güney, kuzey ve doğusunda özel hava sahası bölgeleri belirlendi. Sivil uçuşlar açısından Avrupa’nın en yoğun bölgelerinden biri olan Almanya üzerinden askeri uçuşların bazı sivil uçuşları etkilemesi bekleniyor. Tatbikatlarla bağlantılı olarak Avrupa hava sahası üzerinden çok sayıda sivil uçuşun güzergâhının değiştirileceği belirtiliyor.

AAA

İlginizi Çekebilir