BALKAN | NATO Türkiye’ye iltica gönderiyor

NATO müttefikleri, “yüzyılın felaketi” olarak adlandırılan Kahramanmaraş depreminin kurbanlarının barınması için Türkiye’ye tam teşekküllü “yarı kalıcı” sığınaklar gönderme kararı aldı.

NATO’dan yapılan açıklamaya göre NATO’nun göndereceği sığınaklar, genellikle NATO tatbikat ve operasyonlarında kullanılan karargah komplekslerinden oluşacak. Bu tesisler arasında ısıtma, jeneratör ve tıbbi ofisler gibi tesisler bulunmaktadır.

NATO askeri yetkilileri, şu anda İtalya’nın Taranto kentindeki NATO Destek Teşkilatı Güney Operasyon Merkezi’nde bulunan sığınak tesislerinin teslimi için en uygun lojistik ve nakliye seçeneklerini değerlendiriyor.

Bu tesisler, kurulduğundan bu yana NATO ülkelerinin göndermeye başladığı kış dostu çadırlarla tamamlanacak.

NATO’nun Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Komutanı (SACEUR), General Christopher Cavoli, birliklerin gönderilmesine öncülük edecek.

Müttefiklerin kararını memnuniyetle karşılayan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “NATO, müttefikimiz Türkiye ile sağlam bir dayanışma içindedir. Bu kolaylıkları kanalize etmek hayat kurtaracaktır. NATO Müttefikleri ve Ortakları, yardım çabalarına önemli ölçüde destek sağlıyor. İhtiyaç sahiplerine yardım etmek için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğiz.” söz konusu.

İlginizi Çekebilir