BALKAN | Önde gelen küresel şirketler küresel ısınmayı azaltmaya çalışmıyor

Sürdürülebilirlik Raporu, dünyanın önde gelen şirketlerinin büyük çoğunluğunun son beş yılda küresel ısınma faaliyetlerini azaltmak için çok az girişimde bulunduğunu veya hiç girişimde bulunmadığını belirtmektedir.

CNN’e göre, sürdürülebilirlik veri tabanı ESG Book tarafından hazırlanan bir rapora göre, dünyanın en büyük 500 şirketinin yalnızca yüzde 22’si, küresel ısınmayı 1,5 derecede tutmayı amaçlayan Paris Anlaşması’na uygun olarak faaliyet gösteriyor.

Rapor, İngiltere, ABD, Çin, Hindistan ve Avrupa Birliği üye ülkelerinden piyasa değeri 10 milyar doları aşan şirketlerin neden olduğu kirliliği inceledi.

Raporda, söz konusu şirketlerin yüzde 45’inin küresel ısınmayı 2,7 derece artıracak davranışlarda bulunduğu belirtilirken, bu “yıkıcı ısınma”nın milyarlarca insanı tehlikeli sıcaklıklara maruz bırakabileceğine dikkat çekildi.

Rapor ayrıca İngiltere, Hindistan ve AB’deki şirket karbon emisyonlarının 2018’den bu yana yeterince artmadığını gösteriyor.

Fosil yakıtlara yapılan yatırımlar da sıfır emisyon hedefine ulaşmayı zorlaştırıyor.

Küresel ısınmaya karşı savaş hızlanmalı

ESG Book direktörü Daniel Klier yaptığı açıklamada, küresel ekonominin işleyişi değişmedikçe küresel ısınmayı nasıl önleyeceğini bilmediğini söyledi. kullanılan ifadeler.

Klier, daha katı çevre yasalarının getirilmesi, değişen tüketici alışkanlıkları ve yenilenebilir enerji teknolojilerinin ilerlemesinin mevcut iklim krizini çözebilecek faktörlerden bazıları olduğunu açıkladı.

AAA

İlginizi Çekebilir