BALKAN | Paris saldırısının zanlısı yine tutuklandı

Dün sağlık kontrolü için psikiyatri kliniğine götürülen 69 yaşındaki Fransız, 23 Mart’ta Fransa’nın başkenti Paris’te 3 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı planladığı şüphesiyle yeniden tutuklandı. Aralık.

Fransız kanalı BFMTV’nin haberine göre dün sağlık durumu değerlendirilmek üzere Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı psikiyatri kliniğine götürülen zanlı yeniden gözaltına alındı.

Gözaltına alınan zanlı, yarın sorgu hakimi huzuruna çıkarılacak.

“Yabancılara karşı patolojik bir nefreti” olduğu ortaya çıktı.

Fransız basınının Paris savcılığının açıklamasına dayandırdığı haberde, 69 yaşındaki Fransız saldırganın tutuklanmasının ardından “patolojik yabancı düşmanlığı” itiraf ettiği de yer alıyor.

Gözaltındaki zanlının, saldırı günü Paris’in göçmenlerin çoğunlukta olduğu bir banliyösü olan Saint-Denis’e yabancıları öldürmek için gittiğini ve üstlendiği saldırıdan vazgeçtiğini de ifade ettiği bildirildi. planlandı çünkü orada çok az insan vardı ve kıyafetleri silahını yeniden doldurmasına izin vermiyordu.

Saldırgan, önünde bulunan göçmenlik merkezine de saldırdı.

23 Aralık’ta Paris’in 10. bölgesindeki Rue Enghien’e düzenlenen saldırıda bir Fransız vatandaşının çevredekilere ateş açması sonucu 3 kişi öldü, biri ağır 3 kişi yaralandı.

Fransız basınındaki adı “William M.” 69 yaşındaki saldırgan olay yerinde gözaltına alındı. Saldırganın, resmi Fransız demiryolu şirketi SNCF’den emekli bir Fransız vatandaşı olduğu belirtildi.

Polis kayıtları, saldırganın 2016 ve 2021’de iki kez cinayete teşebbüs ettiğini gösteriyor.

Dün Fransız saldırganı muayene eden bir doktor, saldırganın sağlık durumunun tutukluluk koşullarına uygun olmadığı sonucuna vararak, saldırganın polise bağlı bir psikiyatri kliniğine sevk edildiğini bildirdi.

AAA

İlginizi Çekebilir