BALKAN | Portekiz haftada 4 gün deneme antrenmanlarına başlıyor

Portekiz’in solcu hükümeti, bugün 100 şirkette haftada 4 gün pilot uygulamanın başlayacağını duyurdu.

Çalışma, Sosyal Güvenlik ve Dayanışma Bakanı Ana Méndez Godinho, 5 Haziran’da yürürlüğe giren kararname uyarınca gönüllü olarak katılmak isteyen işveren ve işçilere yönelik olduğunu kaydetti.

Bakanlığın verdiği bilgiler, toplamda 350 bin avroya mal olacak bu programın bütçesinin pilot uygulamada 100’e yakın firmanın katılımıyla İstihdam ve Mesleki Eğitim Enstitüsü tarafından karşılanacağını söylüyor. haftada 4 gün çalışma, haftalık çalışma saatlerinin 40 saatten 32 saate düşürülmesi dahil.

Pilot programa katılan firmalar, haftada 4 gün uygulama öncesi, sırası ve sonrasında şirket çalışanlarının ve personellerinin verimlilik, ara maliyetler ve sağlık durumları gibi konularda bilgilerini bakanlıkla paylaşarak rapor hazırlayacak.

Portekiz hükümeti, pilot programa katılan şirketleri ve çalışanları kendi kararlarını verme konusunda serbest bırakarak herhangi bir fayda veya sübvansiyon sağlamaz.

Kasım 2022’de Belçika, özellikle Avrupa’da Covid-19 salgını sonrasında önem kazanan 4 günlük çalışma uygulamasını başlatan ilk ülkelerden biri oldu.

İsveç ve Finlandiya gibi bazı İskandinav ülkeleri de bu programları test ediyor ve İspanya’da bu yılın başlarında 41 endüstriyel tesiste haftada 4 gün denemeler başladı.

Ancak uygulamada İspanya’da hükümet, şirketleri katılmaya teşvik etmek için 200.000 avroya kadar tahsis ediyor.

Portekiz farklı sektörlerde haftada 4 gün çalışma uygulamasını denerken, İspanya’da bunun tüm sektörler için geçerli olup olmayacağı tartışması devam ediyor.

AAA

İlginizi Çekebilir