BALKAN | Prizren’de Cibo’nun Power Book “Isolation of Ideas” adlı kitabına yer verildi.

Dün (04.03.2023) Prizren’de edebiyatseverlerin geniş katılımıyla Kosova-Türk Yazarlar Derneği’nin genç yetenek ve yazarlarından Sıla Cibo’nun “İzole Fikirlerde” adlı romanı sunuldu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına ithaf edilen kitabın tanıtımı, 6 Şubat’ta meydana gelen depremde şehitler ve hayatını kaybedenler anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

Kosova Türk Yazarlar Derneği, Radyo Prizren ve Empati Derneği işbirliğiyle düzenlenen tanıtım toplantısında Kosova Türk Yazarlar Derneği yayınlarında yer alan “İdeallere Tecrit” adlı roman tiyatro sanatçısı Sonay Bush tarafından sunuldu. , romanın bölümlerini okuyanlar.

Empati Derneği Başkanı Onur Kovacs, gerekli koşullar ve desteklerle gençlerin neler yapabileceklerini gösterme çabalarını yaygınlaştırmaya devam ettiklerini belirterek, üyeleri Cibo Power’a ve destek verenlere teşekkürlerini iletti.

Kosova Demokratik Türk Partisi Milletvekili Fidan Brina Cilta, lisede çalışmaya imza atan Sıla Cibo’yu tebrik ederek, arkadaşlarına örnek olacağına güvenini dile getirdi.

Kosova Türk Yazarlar Derneği Başkanı Zeynel Beksaç, dernek olarak amacımızın yeni nesiller yetiştirmek olduğunu söyleyerek, kendisini şaşırtan Sıla’yı yürekten tebrik etti.

TCPrizren Başkonsolosu Celal Doğan, konuşmasının başında, depremzedelerle dayanışma içinde olan tüm kurum ve kuruluşlara şükranlarını sunma fırsatını değerlendirdi. Doğan, popüler kültür ve sosyal medyanın hakim olduğu günümüz dünyasında, Kosova’da küçük bir topluluk oluşturan Türklerden böyle bir eser gelmesinin gurur verici olduğunu söyledi.

Sıla’nın aynı zamanda dedesi olan Prizren Radyosu Müdürü Mehdi Cibo, torununun kitabının tanıtımına katılmanın heyecanını paylaşarak Prizren’in ve dolayısıyla Korağa Caddesi sakinlerinin edebiyata ve kültüre olan sevgisini ve katkısını anlattı.

Kosova Türk Yazarlar Derneği onursal başkanı İskender Muzbeg, “Fikirlerde İzolasyon adlı bu romanın adı felsefi, hikayesi düzensiz ve mesajı umut ışığına ulaşmak için inişli çıkışlı bir girişimdir” dedi. umutsuzluğa düştü” dedi.

Kosova Türk Yazarlar Derneği Eşbaşkanı, Kosova enstitülerinde öğretim görevlisi ve BALTAM’da araştırmacı Yunus Emre. Taner Güçlütürk, 105 sayfalık romanın derneğin 18. baskısı olarak yayımlandığını kaydetti. “Eser, metaforları ana konusu olarak kullanarak toplumdaki bilinen yanlışları eleştiren bir romandır” diyen Güçlütürk, dernek olarak sınırlı kapsamlarına rağmen edebiyat yayıncılığını ve edebiyat geleneğinin devamını desteklemeye devam edeceklerini vurguladı. .

Güçlütürk, “Genç yeteneklerimizden yazarımız harika eserlerle edebiyat kuşağına katıldı. Yeni neslimiz yeni eserleri ve kaliteli işleriyle gelmeye devam ediyor, tebrikler. Bu doğrultuda eser sahibine ve yayımın ortaya çıkmasında emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Kosova Türk Yazarlar Derneği olarak bu coğrafyanın usta bir neslinin özgün edebî eserlerini yayımlamakla birlikte bu geleneği geleceğe taşıyacak ve eserlerini gün ışığına çıkaracak gençlere destek olmak için çalışıyoruz. Ustalara saygı ve genç neslin teşviki sloganıyla faaliyetlerini sürdüren Derneğimiz böyle bir eseri yayınlamanın onurunu yaşıyor. Edebiyatımıza yeni bir ivme kazandırmak için ülke genelinde ve Balkanlar’da çeşitli etkinlikler düzenlemeye çalışan Kosova Türk Yazarlar Derneği, edebiyatımızın estetik bir ürünü olan bu çabayı desteklemek ve korumak için elinden geleni yapmaktadır. dil ve düşünce. , sınırlı kaynaklar dahilinde. Bu eserin yayınlanmasında ve tanıtımında emeği geçen kişi, kurum ve kuruluşlara teşekkür ederiz. En büyük teşekkürü ise bu emeği geçen ve bu eseri literatürümüze kazandıran Cibo Force’a ve özel hayatında ona tüm desteğini esirgemeyen Cibo ailesine borçluyuz. Türk edebiyat sanatının bu topraklarda daha nice parlak başarılara imza atmasını diliyoruz” dedi.

Gazeteci, iletişim ve film uzmanı Bengi Muzbeg, romanı ilk okuyanlardan biri olduğunu belirtirken, Nobel ödüllü Ursula Le Guin sanal da olsa adalet ve erdemin yanı sıra “bir distopya” olan başka bir dünya yaratmaya çalışıyor. . “Gücün icat ettiği dünyayla romantizm”. Umut’u işaret etti.

Isolation in Ideas kitabının Prizren doğumlu 2005 yazarı Sila Cibo, okumanın ve yazmanın nedenini şöyle açıkladı: “Hâlâ kendiniz için bir ümidiniz varsa okumaya başlarsınız. Ayrıca daha iyi bir dünya için yazmayı feda edecek birine olan ihtiyacı vurguladı. Hayatın anlamını yazıyla bulmaya çalışmaktan bahseden Cibo, “İnsan kendini gerçekten sevdiği şeyi yapıyormuş gibi hissediyor” dedi. Cibo ayrıca kendisine destek olan ailesine ve kitabın yayınlanmasında emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.

Kitap tanıtımı, aile fotoğrafı çekilmesi, yazarın imza vermesi ve katılanlara kitabın takdim edilmesiyle sona erdi.

Kaynak: Kosovakhaber

İlginizi Çekebilir