BALKAN | Putin, Aliyev ve Paşinyan Moskova’da Azerbaycan-Ermeni ihtilafını görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Azerbaycan-Ermeni ihtilafını görüşmek üzere Moskova’da bir araya geldi.

Putinkremlin sarayı önü Aliyev VE Paşinyan ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Bu görüşmelerin ardından ilk üçü bir araya getiren toplantının başında Putin bir konuşma yaptı.

Toplantıya davet edildiği için teşekkür eden Putin, “Umarım bu, uzun süredir konuştuğumuz bazı konuların pratik çözümüne yönelik iyi bir önsöz olur” dedi. söz konusu.

Bu formattaki toplantıda birçok kazanım elde edildiğini kaydeden Putin, 2020’de çatışmaların sona erdiğini, ekonomik ve ulaşım bağlarının açılması ve sınırların belirlenmesi için çalışmaların başladığını hatırlattı.

Putin, “Bazı zorluklara ve sorunlara rağmen, durum bir bütün olarak çözüme doğru ilerliyor” dedi. Bunlardan biri ulaşım bağlantılarının incelenmesidir. Hâlâ çözülmemiş sorunlar var, ancak bunların tamamen teknik olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Terminoloji konusundaki anlaşmazlıklara işaret eden Putin, terimlerin gerçekleri ve olayları doğru bir şekilde tanımlaması gerektiğini söyledi.

Putin, “Ama Ermenistan Başbakanı ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı olarak üçümüzün görüşüne göre bunlar aşılabilir engeller, böyle bir sorun yok, bunlar tamamen teknik meseleler” dedi. ifadesini kullandı.

Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan Başbakan Yardımcılarını bir hafta içinde bu konuları görüşmek ve çözmek üzere görüşmeye davet eden Putin, Aliyev ve Paşinyan’dan bu görüşmenin önümüzdeki hafta yapılması için onay aldı.

Putin, “Bu, henüz çözülmemiş sorunların çözüleceğine dair umut veren iyi bir anlaşma” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Rusya’nın başkentindeki üçlü görüşme toplam 20 dakika sürdü.

AAA

İlginizi Çekebilir