BALKAN | Putin’den Türkiye’deki Rus arama kurtarma ekiplerinin artırılması talimatı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye’de meydana gelen depremin ardından arama kurtarma çalışmalarında görev yapan Rus ekiplerinin sayısını artırmak istediği bildirildi.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Putin’in Rusya Acil Durumlar Bakanı Aleksandr Kurenkov’a 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından enkaz altında arama kurtarma çalışmaları yürüten Rus ekiplerinin sayısını artırma talimatı verdiği belirtildi. merkez üssü Kahramanmaraş’tır.

Bugün Rusya’dan Türkiye’ye 50 kişilik bir ekip ve 11 doktordan oluşan bir ekip gönderildiği hatırlatılarak, gönderilen Rus uzman sayısının 150 kişiyi geçtiği belirtildi.

Ekiplerin Kahramanmaraş’ta kamp kurduğu belirtilen açıklamada, uzmanların iki gündür inceleme ve enkaz kaldırma çalışması yaptığı kaydedildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Acil durum bölgesine tıbbi, cerrahi ve resüsitasyon bölümleri bulunan bir sahra hastanesi konuşlandırıldı. 40’tan fazla doktor tıbbi yardım sağlamaya hazır.” ifadeler yer almıştır.

Ayrıca, depremlerin ardından İskenderun limanında çıkan yangını söndürmek için Rusya’nın gönderdiği Be-200 itfaiye uçağının üzerine 60 ton su döktüğü ve gün boyu devam ettiği belirtildi. Bugün gönderilen yeni ekip Türkiye’ye ulaştı.

İlginizi Çekebilir