BALKAN | Ramazan ayının ikinci cuma namazında onbinlerce kişi Mescid-i Aksa’da ayaklandı.

İsrail’in kısıtlamalarına rağmen yaklaşık 250 bin Filistinli ve yabancı Müslüman, Ramazan ayının ikinci Cuma namazını Mescid-i Aksa’da kıldı.

Cuma namazını Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’da kılmak isteyenler, Harem-i Şerif’e çıkan dar sokaklarda ve çarşılarda izdihama neden oldu.

Her yaştan erkek ve kadın, yetişkin ve çocuk saf tuttu, Harem-i Şerif’in bahçelerini ve avlularını ve Mescid-i Aksa’nın içindeki camileri doldurdu.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre Aks’ta Ramazan’ın ikinci Cumasına 250 bin kişi katıldı.

Harem-i Şerif’teki ibadethanenin kurulmasında Vakıf İdaresinden onlarca gönüllü görev aldı.

İsrail güçleri, Eski Şehir bölgesinde güvenlik ve kısıtlamaları artırdı. İsrail polisi yaptığı yazılı açıklamada, 2 bin polis memurunun Eski Şehir’e taşındığını duyurdu.

İsrail güçleri Batı Şeria’daki Filistinlilerin Kudüs’e girişini yasakladı

Öte yandan İsrail güçleri, Ramazan ayının ikinci Cuma namazını Mescid-i Aksa’da kılmak isteyen çok sayıda Filistinlinin işgal altındaki Batı Şeria’dan Kudüs’e geçişini engelledi.

Batı Şeria’dan Doğu Kudüs’e geçişlerde kontrol noktalarına takviye kuvvet gönderen İsrail askerleri, belgelerini kontrol ettikleri 55 yaş altı erkekleri içeri almadı.

Doğu Kudüs’ün güneyindeki 300 kontrol noktasından ve kuzeyindeki Kallendia kontrol noktasından geçmek isteyen Filistinliler izdiham oluşturdu.

İlginizi Çekebilir