BALKAN | Rıza Kajaalp, Hırvatistan’da yapılacak Avrupa Şampiyonası’nda Karelin’i yakalamaya çalışacak

Halk güreşçisi Kajaalp, Hırvatistan’da yapılacak bir organizasyonda altın madalya kazanması halinde 12 Avrupa şampiyonluğu bulunan efsane Rus atlet Alexander Karelin’in rekorunu paylaşacak.

Milli güreşçi Rıza Kajaalp, Hırvatistan’da düzenlenecek Avrupa Şampiyonası’nda efsanevi Rus atlet Alexander Karelin’in altın rekorunu kırmak için mindere çıkacak.

Avrupa Güreş Şampiyonası 17-23 Nisan tarihlerinde Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de yapılacak. Bu şampiyonluk, en çok Avrupa ve dünya şampiyonluğu kazanan Türk güreşçi unvanı sahibi Rıza Kayaalp için ayrı bir önem taşıyor.

Kariyerinde 11 Avrupa Şampiyonluğu kazanan Ryza, Zagreb’de altın madalya kazanması durumunda 12 Avrupa Şampiyonluğu bulunan efsanevi Rus güreşçi Alexander Karelin’in rekorunu paylaşacak.

Milli güreşçi Rıza Kayaalp, Avrupa Şampiyonası’nda 2010, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2021 ve 2022’de altın, 2011’de gümüş madalya kazandı.

Geçen yıl podyumun zirvesini rakiplerine kaptırmadı.

Greko-Romen güreşte 130 kg sıklette son Avrupa şampiyonu olan Reza, geçen yıl Sırbistan’da düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası’nda da podyuma çıktı. Böylece Rıza, 5. kez Dünya Şampiyonluğu kazanan ilk Türk güreşçi olarak tarihe geçti.

Geçen yıl Avrupa ve dünya şampiyonu olan milli sporcu, Dünya Güreş Birliği’nin 2022 yılı dünya sıralamasında 130 kg’a kadar Grekoromen stil birincisi oldu.

Türk sporunun en önemli isimlerinden biri olan Rıza Kayaalp’in de kariyerinde 3 olimpiyat madalyası bulunuyor.

Milli güreşçi, Londra 2012 ve Tokyo 2020’de bronz, Rio 2016’da gümüş madalya kazandı. Rıza Kayaalp, 2024 Paris Olimpiyatları’nda altın madalya kazanarak kariyerini zirvede bitirmeyi hedefliyor.

Kayaalp: “Fiziksel olarak iyi hissediyorum”

Ryza Kajaalp, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hırvatistan’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası sayısında Rus Alexander Karelin’in rekorunu egale edip gelecek yıl yenmeyi planladığını söyledi.

Avrupa Şampiyonası hazırlıklarının sona erdiğini söyleyen Rıza, “Artık fiziksel olarak kendimi iyi hissediyorum. Geçen yıl 11. kez Avrupa şampiyonu oldum. Bunu başarmak o kadar kolay değil. Özellikle Greko-Romen tarzında böyle bir şampiyon olmak çok zor.” dedi.

Bu yılki Avrupa Şampiyonası’nın kendisi için ayrı bir önem taşıdığına dikkat çeken Ryza, şu ifadeleri kullandı:

“Avrupa Şampiyonası final sayısında Karelin’i yakaladım, aynı madalya sayısına sahibiz ama şampiyonluk sayısında gerideyim. 12. kez Avrupa şampiyonu olmak ve Karelin’in rekorunu yakalamak istiyorum. Hırvatistan’da podyuma çıkarsam, Avrupa Şampiyonası’nda madalya sayısında Karelin’i geçeceğim. Karelin efsanevi bir sporcu, 12 Avrupa Şampiyonası ve 9 Dünya Şampiyonası var. Bu nedenle, onun rekorunu eşitlemek ve yenmek önemli bir başarı olacaktır.”

Rıza Kayaalp, takım olarak da dereceler için çalıştıklarını belirterek, “Takım olarak daha çok madalyayla bir şampiyonluk geçirmenin gayreti içindeyiz. Herkes işini ona göre yapar.” değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: AAA

İlginizi Çekebilir