BALKAN | Rum Ortodoks başpiskoposunun “silahlanma ve seferberlik” çağrısına KKTC tepkisi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve İnsan Hakları Derneği, Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) Rum Ortodoks Başpiskoposu Georgios’tan silahlanıp seferberlik çağrısına yanıt verdi.

Yunan Radyosu’nda yer alan habere göre Başepiskopos Georgios, Paskalya mesajında ​​”ulusal varoluş için seferberlik” çağrısında bulundu ve “ata topraklarında ulusal varlığı garanti altına almak için seferberliğin gerekli olduğunu” savundu.

Başpiskopos, Simerini gazetesine de “Silahlara sarılabiliriz, kendimizi iyi savunabiliriz ve özgürlüğümüzü kazanabiliriz” diye yazdı. Kıbrıslı Rumları Türkiye’nin planlarına karşı çıkmaya çağırdı.

“Doğu Akdeniz’de barış ve huzuru zedeler”

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, gazetecilere yaptığı açıklamalarda, başepiskoposun açıklamalarını çağ dışı bulduğunu ve bu tür açıklamaların Doğu Akdeniz’de barış ve huzuru zedelediğini söyledi.

Rum makamlarını sağduyulu açıklamalar yapmaya çağıran Tatar, anlamsız ve gereksiz açıklamaları doğru bulmadığını vurguladı.

İnsan Hakları Derneği: George’un Temyizi, Yunan-Yunan Yayılmacılığının Yeniden Teyidi

KKTC’de faaliyet gösteren İnsan Hakları Derneği’nden yapılan yazılı açıklamada, Georgios’un sözlerine tepki de geldi.

Dernek Başkanı Hasan Yılmaz Işık’ın imzasıyla yapılan açıklamada, Georgios’un sözlerinin ve çağrısının güvenlik meselesinin ötesine geçen Yunan-Yunan yayılmacılığının teyidi olduğu belirtildi.

Kıbrıs Rum Ortodoks Kilisesi’nin, Osmanlı devletinin egemenliği altında her türlü ayrıcalığa sahip olmasına rağmen, Yunanistan ile birleşme yolunda Rum-Yunan yayılmacılığına öncülük ettiğini hatırlatan Birleşmiş Milletler (BM), şunları söyledi: Toplantıya davet edildi.

Rahipler ateş etmek için eğitildi

Geçmişte, Kıbrıs Rum yönetimindeki rahipler, Kıbrıs Rum Ulusal Muhafızları’na (RMMO) bağlı askerlerin gözetiminde atış eğitimi aldılar.

Metropolitan Constantius’tan Yunan rahiplerin sosyal medyada tepki alması üzerine açıklama yapan Yunanistan Savunma Bakanlığı, olayın anlık bir durum olduğunu belirterek, Büyükşehir’in atış poligonunun yenilenmesi için maddi destekte bulunduğunu kabul etti.

Kıbrıs Rum yönetimi, bu yılki bütçesinden sadece 200 milyon avroyu silah alımı için ayırdı ve silah programını 20 yılın en yüksek seviyesine çıkardı.

Son dönemde Kıbrıs Rum yönetimini silahlandırmaya yönelik girişimler, Doğu Akdeniz’de istikrarı tehdit ettiği gerekçesiyle KKTC yöneticileri tarafından tepkiyle karşılanıyor.

İlginizi Çekebilir