BALKAN | Rusya ile Ukrayna arasında esir değişimi

Rusya İnsan Hakları Yüksek Komiseri Tatyana Moskalkova, Ukraynalı Ombudsman Dmitry Lubinets ile yaptığı görüşme hakkında şunları söyledi: “Bazı savaş esirlerinin listelerini değiştirdik. 40’tan fazla tutukluyu iade etme kararı aldık.” dedim.

Rusya İnsan Hakları Yüksek Komiseri Tatyana Moskalkova ve Ombudsman Enstitüsü’nden (OOC) Ukrayna Ombudsmanı Dmitry Lubinets, Ankara’da bir otelde “21. Yıldönümü” düzenledi. “21. Yüzyılda İnsan Haklarının Geleceği” adlı uluslararası konferans çerçevesinde ikili görüşme gerçekleştirdi.

Toplantının ardından konuşan Moskalkova, tüm lojistik sorunlara rağmen küresel ombudsmanlar topluluğunun 30’dan fazla temsilcisinin konferansa geldiğini söyledi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop’un kendisiyle görüştüğünü söyleyen Moskalkova, Türkiye’nin Ombudsmanlığın 10. yılını kutladığını ve Türkiye’de Ombudsmana güvenildiğini söyledi.

Başdenetçi Şeref Malkoç’u tebrik eden ve Malkoç ile 5 yıl önce ikili işbirliği anlaşması imzaladıklarını belirten Moskalkova, Türk kamu denetçileri nezdinde 40’tan fazla davaya baktıklarını ifade etti.

Malkoch’un yardımıyla İstanbul’daki bir hapishanede bazı Rus vatandaşlarını ziyaret ettiğini ve onlarla görüştüğünü kaydeden Moskalkova, Başdenetçi Malkoch’un Moskalkova ile Lubinets arasındaki müzakereleri desteklediğini vurguladı.

“40’tan fazla tutukluyu iade etme kararı aldık”

Moskalkova, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle diplomatik ilişki bulunmadığı için Rusya ile Ukrayna Ombudsmanları arasında görüşmeler yapıldığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Dün 10 tematik grup hakkında konuştuk. Örneğin; İnsanlara emekli maaşı tahsisi konusunda bazı belgeler sağlamaktan bahsettik. Bazı yerlerde insanların çalışmalarının arşivi yok ve bu belgeler yok, bazılarının yeniden düzenlenmesi talepleri var. Bu istekleri gönderdim.

Bazı savaş esirlerinin listelerini değiştirdik ve 40’tan fazla savaş esirinin iade edilmesine karar verdik. Bazı Ukrayna vatandaşlarını Rusya’daki ailelerinin yanına iade etme konusunda yardım için Lubinets’e başvurdum. Ciddi hastalıkları olanlar da ombudsmanların yardımına ihtiyaç duyar çünkü insani yardım koridorları zaman zaman gelişmiş bir modda çalışır. Uluslararası Kızıl Haç Komitesi’nin çalışmalarını tartıştık. Mahkumları ziyaret etme hakları var. Ailelerine mektup gönderilmesine yardımcı oluyorlar.”

Ombudsmanların talebi üzerine tıbbi bakım sağlanması ve kaybolan kişilerle ilgili soru işaretleri olduğunu vurgulayan Moskalkova, “Şimdi askerimiz ve özel servislerimizin yardımıyla nerede olduğu bilinmeyen kişileri bulmaya çalışıyoruz. Geçen yıl Kasım ayında bir mahkum değişimi oldu. Ben de oradaydım, Lubinets de oradaydı.” dedi.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de küresel bir ombudsmanlar konferansı düzenlendiğini hatırlatan Moskalkova, “Kayıp kişilerin listesini birbirimize verdik ve bu kişilerin aranmasında elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Artık sonuçlar olduğunu söyleyebilirim çünkü onları bulduk. Örneğin, tutuklular ve diğer kayıplar arasında olan kişiler bulduk.” değerlendirmesini yaptı.

Ukraynalı ombudsman Lubinets’in de bazı Rus tutukluların bulunmasına yardımcı olduğunu iddia eden Moskalkova, “22 kişiyi bulabildiler ve şimdi anavatanlarına döndüler. Diğer insani konuları da konuşuyoruz.” kullanılan ifadeler.

“İnsanlık Koridoru”

Yaralılara yardım, esir değişimi, sivillerin dönüşü gibi konuların olduğunu söyleyen Moskalkova, “Duruma göre insani koridorlar yapılabilir. Bunların yaratılması konusu iki ülkenin askeri bakanlıklarının görevidir. Bu koridorlar olmadan, görev alanımız dahilindeki belirli kişilere yardım etme fırsatımız var.” dedim.

“Yaralılar ve takas edilenler Türkiye’ye ulaşabilir mi?” Moskalkova, “Şu anda bu konuda en uygun yerlerden biri Türkiye. Bu nedenle insanlar Türkiye üzerinden başka ülkelere seyahat edebiliyor.” cevap verdi.

Müzakerelerin devam edeceğini vurgulayan Moskalkova, “Bugün bazı belgelerin teatisi yapılacak. Sürekli iletişim halindeyiz. Müzakerelere devam edeceğiz.” dedi.

İlk somut adımın ne zaman atılacağı sorusuna Moskalkova, “Çok net tarihlerden söz edemeyiz ama birbirimizden ne gibi adımlar beklediğimiz konusunda anlaştık. İnsanlara olabildiğince çabuk yardım etmekten bahsediyoruz.” o cevapladı.

AAA

İlginizi Çekebilir