BALKAN | Rusya, İsveç’te Kuran’ın yakılmasını kınamak için Avrupa’ya çağrı gönderecek

Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko, İsveç’te Kur’an-ı Kerim’in yakılması ve benzeri eylemlerin şiddetle kınanması için Avrupa parlamentolarına çağrı gönderileceğini söyledi.

Matvienko, Konsey toplantısında yaptığı konuşmada, Stockholm’deki Türkiye Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim’in yakılmasına tepki gösterdi.

Bu tür eylemleri düzenleyenlerin dünyayı ateşe verdiğini ve yeni gerilimler yarattığını ifade eden Matviyenko, “Bu bir hakarettir, bu bir suçtur, bu etnik nefreti tahrik etmektir. İnsanlar Müslümanlar için kutsal olan şeylere saldırıyor.” dedim.

Matvienko, dünyanın tüm aklı başında güçlerinin bu tür eylemleri kınamakla kalmayıp, durdurulmasını da istediğini hatırlatarak, Rusya’nın her milletten insanın saygı gördüğü çok uluslu bir ülke olduğunu belirtti.

Federasyon Konseyi Dış İlişkiler Komitesi’nden İsveç’teki eyleme yanıt vermesini isteyen Matvienko, “Bu tür eylemleri şiddetle kınayan ve tüm önlemlerin alınması tavsiyesiyle Federasyon Konseyi adına Avrupa parlamentolarına bir itiraz gönderelim” dedi. Bu tür eylemleri önlemek için.” saldırı eylemleri.” sözlerini kullandı.

AAA

İlginizi Çekebilir