BALKAN | Rusya’dan Kiev’e askeri yardım sağlayan AB askeri yetkililerine yaptırım kararı

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna ordusu için askeri eğitim veren Avrupa Birliği (AB) askeri yetkilileri ile Kiev’e silah ve teçhizat sağlayan şirketlerin başkanlarına yaptırım uygulama kararı aldı.

Bakanlık yaptığı açıklamada, AB’nin Rusya’ya yönelik 9’uncu yaptırım paketini 16 Aralık 2022’de kabul ettiğini hatırlattı. AB tek taraflı kısıtlayıcı önlemlerle Açıklamada, “AB’nin bu tür eylemleri gayri meşrudur ve BM Güvenlik Konseyi’nin uluslararası ayrıcalıklarını baltalamaktadır” denildi. ifadeler kullanılmıştır.

Avrupa Parlementosu Rusya’ya karşı saldırgan bir tavır takındığını belirten açıklamada, 23 Kasım’da yaptığı görüşmede “Rusya Federasyonu’nun terörü destekleyen bir devlet olarak tanınması” kararına, “Batı siyasi camiasının çifte standartlarının, cinayetlere göz yumduğunu” vurguladı. 2014 yılından bu yana Kiev güvenlik güçleri Donbass sakinlerini bir kez daha gösterdi. yorum yaptı

Rus tarafına yönelik bu düşmanca eylemlere yanıt olarak, Rusya Açıklamada, topraklarında yasak bulunan Avrupa yapıları ve AB üye devletlerinin temsilcilerinin listesinin genişletildiği, bu listeye silah ve askeri teçhizat tedarik eden ve üreten Avrupalı ​​devlet ve ticaret şirketlerinin başkanlarının eklendiği belirtildi. Ukrayna’ya ve Ukrayna’ya askeri yardım sağlama misyonu kapsamında Ukrayna askeri personelinin eğitimine katılan AB’nin aralarında ülkelerinin askeri kurumlarının yöneticilerinin de bulunduğu bildirildi.

Avrupa Parlamentosu’nun bazı üyelerine yaptırım uygulandığının belirtildiği açıklamada, yaptırım uygulananların bir listesi de yayımlanmadı.

AAA

İlginizi Çekebilir